Státní výrobce plastické trhaviny Semtex vykázal nejvyšší ztrátu v historii

Semtínská Explosia loni zaplnila sklady, nezvládla náklady a neuspěla v některých důležitých tendrech. Výsledek se dostal okamžitě. Společnost propadla do ztráty ve výši 64 milionů korun, což je nejhorší číslo od roku 1998, kdy Explosia existuje jako samostatná firma. Na tržbách ztratila přes sto milionů, o které přišla na českém trhu. Zbolel především neúspěch v jednou z armádních tendrů a nevyužité příležitosti v Severní Africe.

Konsolidovaná ztráta Explosie dokonce vyskočila na 88 milionů korun. Tržby naopak stouply ze 785 na 887 milionů. Ze jejich růstem stojí započtení Fospolu, který koupila v roce 2007 za 55 milionů korun. Stejnou částku zaplatila loni za Istrochem Explosives. Slovenskou firmu převzala od Dusla ze skupiny Agrofert Holding Andreje Babiše. Istrochem Expolosives je od letošního srpna v likvidaci.

Explosia, dnes vlastněná ministerstvem financí, navazuje na Výzkumný ústav průmyslové chemie. Jeho stěžejním „dílem“, které proslavilo Českou republiku po celém světě, je plastická trhavina Semtex (Semtín Explosive). Původně odminovací prostředek se stal trhavinou pro speciální destrukční práce. Značnou oblibu získal mezi teroristy a dalšími globálními desperáty.

Stěžejní produkci Explosie dnes představují nitrocelulózové, nitroglycerinové a bezdýmné prachy, trhaviny, kterých loni vyrobila přes deset tisíc tun, pyropatrony, raketové motroy a energetické látky. Dceřiný Fospol se zabývá vrtnými a trhacími pracemi, destrukcemi a demolicemi. Působí ve čtyřiceti lomech těžebních společností jako jsou Tarmac CZ, Holcim (Česko) nebo M-Silnice. Loni provedl 538 odstřelů a spotřeboval téměř 1,7 milionu trhavin.
-mot-

Předcházející článek

Energetický a průmyslový holding vyrazil na první zteč

Následující článek

Rozhodčí řízení raději nebrat, výhodou je pouze a jen rychlost