Što oni tam zdělali, duraki

Nebylo mu co závidět. V hlavě mu pracovaly n-té smysly a výpočty, ze kterých odhadoval, kolik tun bóru bude zapotřebí na režim „odstavení reaktoru z vrtulníku“. Tento „provoz“ elektrárny se její budoucí obsluze standardně nepřednáší.

Šlo to jak po másle. Bohunice 1,2,3, Dukovany 1, Bohunice 4, Dukovany 2, 3, …, technicky na míle vzdálené černobylskému reaktoru typu RBMK, ale pořád „jaderné“.

„Ty, Saša, što slučilos?“, Alexandr Jakovlev, absolvent university v Tomsku, ruský vědecký vedoucí spouštění v Dukovanech, se slušnou praxí, včetně Kurčatova, si zapálil další dovezenou cigaretu (třetina tabák, dvě třetiny papírová trubička) se slovy, „Franta, kurva, eto ně vazmožno, što oni tam zdělali, duraki“. A Hans Martin Blix dále lítal nad Černobylem v helikoptéře. My jsme přemýšleli, kde udělali soudruzi chybu.

Cítil jsem, že jaderné bloky nejde plodit jak auta na pásu ve Fordových závodech. A když už jsme u těch aut, tak se nabízí vhodná paralela: Posaďte blbce do nejvymakanějšího Mercedesu, on to rozjede a zabije na chodníku několik lidí. Může za to ten Mercedes? Myslím si, že nemůže.

Posaďte do nového Mercedesu nové blbce a reaktory, které se dnes ve světě staví, už nebudou na chodníku zabíjet. Nepotřebují ani nového Hanse Blixe v helikoptéře. Stálo to „jenom“ desítky až stovky miliard dolarů a trochu delší odstávku na pásu.
-frh-

Předcházející článek

NWR – dividenda zase nebude, EBITDA propadla o 74 procent

Následující článek

Nové ocenění Penty snižuje majetek spolumajitelů o deset miliard Kč