Strach z chudoby udělal z Obamy prezidenta. Američané uvěřili, že jim nějak pomůže

Američané zvolili Baracka Obamu. Není se, co divit. Letos zchudli v souhrnu o biliony dolarů. Peníze se vypařily především na burzách a podobných systémech (Nasdaq), kde velká část občanů USA hraje. Proč se tak stalo, ví asi každý. Pro volby ale bylo hodně důležité, že lidé uvěřili v zastavení pádu do ještě temnějších hlubin chudoby. Tedy pokud vyhraje Obama. „Ten to prostě zařídí. Je to přeci muž změny“. Jestli se tak stane, se teprve uvidí. Jisté je, že dojde k většímu přerozdělování. Určitě dojde ke zvýšení daní. Další důležitou věcí v prezidentském klání bylo zdravotní pojištění. Například v Kalifornii, nejbohatším americkém státě, ho nemá přes polovina lidí. Prostě na to nemají. Obama s touto kartou hodně pracoval a lidé na ni pochopitelně slyšeli.

Obama za 500

Investoři dnes na Obamovo vítězství reagovali výprodeji. Všechny tři americké klíčové indexy Dow Jones Industrial Average, Nasdaq 100 a S&P 500 ztratily více než pět procent. Nejznámnější Dow přišel o téměř 500 bodů, což se rozhodně nestává každý den. Nyní bude velmi důležité, kdo nahradí v křesle ministra financí Henryho Paulsona. Toto jméno je pro investory hodně důležité. Mezi nejčastěji zmiňovaná jména patří Timothy Geither, Jon Corzine, exministři financí Robert Rubin a Lawrence Summers, Sheila Bairová a dokonce i Warren Buffett. Jeho angažmá je sice nepravděpodobné, ale jisté je, že bude mít zásadní vliv na novou hospodářskou politiku USA. Nejlepší volbou pro dnešní dobu se zdá být Jon Corzine. Ostřílený sympaťák byl šéfem Goldman Sachs, později senátorem a dnes je guvernérem New Jersey. Jeho majetek se počítá v řádu stovek milionů dolarů.

Brek, nadšení a děs

Vítězství Baracka Obamy v amerických volbách je drtivé. Poražený John McCain získal o plných 7,4 milionů hlasů méně. „Takové nadšení z voleb jsem tu ještě neviděl. Lidé doslova brečeli,“ sdělil webu www.motejlek.com jeden z Čechů, který žije v USA téměř dvacet pět let. Stejně jako většina „našich lidí v zámoří“ je přesvědčen, že McCainovi hodně ublížila Sara Palinová, jeho viceprezidentská kandidátka. Představa, že by po McCainovi převzala prezidentský úřad (což by se vzhledem k jeho věku rozhodně nedalo vyloučit), se pro mnohé voliče ukázala jako naprosto nepřijatelná. Obamův mandát je nesmírně silný. Jeho demokratická strana jasně ovládla senát i kongres. Obama drtivě zvítězil především v nejbohatších státech. V některých top městech naprosto drtivě. Například v San Francisku dostal plných 85 procent hlasů. V D.C. pak dokonce 93 procent. McCain jednoho vítězství přece jen dosáhl. Zvítězil u věkové kategorie 65 let a více.

Příliš nepřekvapilo, že po celý den nebylo ani vidu ani slechu po prezidentu Georgi Bushovi.

Miroslav Motejlek

Předcházející článek

Potvrzeno, J&T má pod palcem přední pražské politiky z ODS a ČSSD

Následující článek

Majitelé Hamé měli obrovské štěstí