Potvrzeno, J&T má pod palcem přední pražské politiky z ODS a ČSSD

Události kolem Pražské energetiky jednoznačně potvrzují, že koalice mezi ODS a ČSSD na pražské úrovni funguje. Až moc dobře. Zejména, když jde o miliardy a slovenskou finanční skupinu J&T. Hlavní město se ve spolupráci s J&T v posledních letech snažily dost nevybíravě vytlačit ministerstvo práce a sociálních věcí z akcionářské struktury Pražské energetiky. Letos se to konečně podařilo. Na červnové valné hromadě bylo ve spolupráci zástupců Prahy a J&T rozhodnuto o nevyplacení dividendy. Prý s ohledem na připravované investice. Pro Nečasovo ministerstvo to byla poslední kapka. Na konci září došlo k převodu akcií. Po 7,1 procentech putovalo na konta společností Pražská energetika Holding a Honor Invest, který je součástí skupiny J&T. „Stát neměl žádnou kontrolu nad řízením Pražské energetiky ani nad její dividendovoou politikou,“ nechal se před měsíci slyšet ministr Nečas.

Už bez účasti ministerstva se konala osmého října valná hromada, která, světe div se, rozhodla o historicky nejvyšší dividendě. Akcionáři Pražské energetiky rozhodli o rozdělení 2,399 miliard korun, přičemž na J&T připadlo 986 milionů. Na připravované investice nebyl brán žádný zřetel. Na původní podíl ministerstva práce a sociálních věcí připadlo solidních 340 milionů. 

Společný postup některých pražských politiků, zastoupených v orgánech Pražské energetiky a J&T proti státu, ukazuje na těžkou morální erozi pražského magistrátu a lokální politické scény hlavního města. Navíc se potvrzuje obrovský vliv J&T na některé pražské politiky. V Pražské energetice hlavní město zastupují Milan Jančík a Martin Langmajer z ODS a Miroslav Poche a Petr Hulinský z ČSSD.

-mot-

Předcházející článek

Hodnota developerů Orco a ECM je nulová, dravci už krouží kolem jejich dluhů

Následující článek

Strach z chudoby udělal z Obamy prezidenta. Američané uvěřili, že jim nějak pomůže