Hodnota developerů Orco a ECM je nulová, dravci už krouží kolem jejich dluhů

Zahraniční banky v podstatě zcela zrušily financování nových developerských projektů na českém trhu. Postiženi jsou a budou všichni z oboru, zejména pak na pražské burze kotované společnosti Orco Property Group a ECM Real Estate Investments. První z nich oproti rekordním hodnotám z loňského roku ztratila 93 procent a druhá 86 procent. Propad ECM by byl větší, nebýt nabídky pro investory ze strany šéfa ECM Milana Janků. Ten akcionářům nabídl 303 korun za akcii a tím zastavil další propad.

Obě společnosti se v poslední době snaží tíživou situaci bagatelizovat a vydávají prohlášení a sdělení, jimž může věřit snad jen snílek nebo zoufalý investor, který prodělal obrovské peníze a věří na pověstný zázrak. Ten se zřejmě konat nebude. Mezi investory vesměs panuje shoda, že hodnota obou společností je nulová, případně záporná a cenu mají jenom jejich dluhy. Toho si jsou dobře vědomi někteří drsní finančníci, kteří se už zajímají o závazky, zejmena úvěry, obou firem. Nyní jde o to, koupit je co nejlevněji, případně co nejrychleji. Prostřednictvím koupených dluhů se dají oba developeři ovládnout.

Nabízí se toho docela dost. Závazky Orka ke konci letošního června dosáhly 2,1 miliard eur, v případě ECM šlo o 386 milionů eur. O katastrofální situaci uskupení podnikajících v nemovitostech svědčí vývoj rakouského Immoeastu, největšího regionálního investora v branži. Hodnota tohoto někdejšího obra se od loňského února propadla z více než 10 miliard eur na stávajících 775 milionů.

Problémy má dnes na trhu každý. Například na Slovensku se to snaží řešit tím, že partneři, management a spříznění investoři si vzájemně prodávají mezi sebou nebo rovnou sami sobě. Tento způsob není dlouhodoběji životaschopný.

Miroslav Motejlek

Předcházející článek

Zemřel Josef Allilujev, ruský kardiolog a Stalinův vnuk

Následující článek

Potvrzeno, J&T má pod palcem přední pražské politiky z ODS a ČSSD