Svitavská Energo-Pro koupila v Gruzii dvanáctou hydroelektrárnu

Společnost Energo-Pro koupila v Gruzii tři dny před Štědrým dnem další vodní elektrárnu. Zdroj Sioni se nachází poblíž stejnojmenného sídla v kraji Dolní Kartli na jihovýchodě země. Instalovaný výkon vodní elektrárny z roku 1964 dosahuje 4,5 megawattů.

Akvizice přichází jen osmnáct dní po posledním nákupu. V prvním prosincovém týdnu Energo-Pro Georgia převzala hydroelektrárnu Martkopi. Svitavská skupina dnes v Gruzii vlastní už tucet vodních zdrojů s celkovým instalovaným výkonem 423 megawattů. Svitavská firma je klíčovým distributorem elektrické energie. Má kolem jednoho milionu zákazníků.

Majiteli společnosti jsou Jaromír Tesař (75 procent) a Jiří Krušina (25 procent). Energo-pro v posledních letech koupila na třicet vodních elektráren v České republice, Bulharsku a Gruzii. Dalších pět chce postavit v Turecku, dvě v Gruzii a jednu v Arménii. Hodnota skupiny se zdroji s aktuálním instalovaným výkonem přes 570 megawattů je více než deset miliard korun. Energo-Pro zaměstnává kolem šesti tisíc lidí.
-mot-

Předcházející článek

Moravia Energo loni prodělala více než 2,2 miliardy korun

Následující článek

Ulčákově rodinné firmě spadl 33x zisk po zdanění