Svitavská Energo-Pro kupuje další gruzínskou hydroelektrárnu, tentokrát za téměř půl miliardy korun

Pětatřicetiletý Jaromír Tesař a devětačtyřicetiletý Jiří Krušina mohutně expandují na gruzínském trhu. V pátek v aukci získala jejich gruzínská dceřiná společnost Energo-Pro Georgia 100 procent aktiv Ortačalské hydroelektrárny (Ortachala Hydropower Plant).

Akvizice nového zdroje přijde investory v východočeských Svitav na 25 milionů dolarů, což aktuálně představuje kolem 475 milionů korun. V příštích šesti letech skupina Energo-Pro do hydroelektrárny s instalovaným výkonem 18 megawattů bude investovat sedm milionů USD. Svitavští dosud státní zdroj na řece Kuře získali za vyvolávací cenu.  

Energo-Pro minulý měsíc zvítězila v tendru na prodej aktiv gruzínské distribuční energetické společnosti Kakheti Energy Distribution Company http://www.motejlek.com/news/vladci-gruzinske-energetiky-tesar-a-krusina-sili-koupili-dalsi-energetickou-firmu-v-horke-kavkazske-zemi/ . Šlo o investici za 6,1 milionů dolarů.

Skupina vlastněná miliardáři Tesařem a Krušinou je vůbec největším zahraničním investorem v Gruzii a nejsilnějším hráčem na tamějším energetickém trhu. V kavkazské zemi má téměř milion zákazníků, působí na více než 85 procenty gruzínského území. V loňském roce převzala od státu šest hydroelektráren a dvě distribuční firmy. Celková investice spojená s tímto převzetím překročí 400 milionů dolarů.

-mot-

Předcházející článek

Tři jednatelé CET 21, která provozuje televizi Nova, loni dostali na odměnách přes 114 milionů korun. Stali se nejlépe placenými šéfy v zemi

Následující článek

Slovenský plynárenský priemysel musí zaplatit firmě drsného českého miliardářě Pavla Tykače stovky milionů Sk