Trable s ruským plynem se stupňují. Komárkovy zásobníky zemního plynu jednou naplno, většina suroviny ale míří na Slovensko.

Rusko-ukrajinská plynová šarvátka dle očekávání naplno zasáhlo Evropu. Do České republiky a na Slovensko přestal proudit ruský zemní plyn. Česká republika naštěstí bere část plynu z Norska (sotva pětina celkové potřeby) a disponuje osmi zásobníky zemního plynu. Šest jich má skupina RWE Transgas, přesněji dceřiná RWE Gas Storage, další dva jsou pod kontrolou Karla Komárka prostředního a jeho skupiny KKCG. Jeden z nich vlastní SPP Bohemia a druhý MND Gas Storage, dceřiná firma Moravských naftových dolů.

„Oba naše zásobníky vytlačují plyn do distribuční sítě,“ řekl mluvčí KKCG Dan Plovajko. Podle zaručených informací webu motejlek.com jedou naplno. Zásobníky  RWE Gas Storage mají sice instalovanou kapacitu přes 2,3 miliardy metrů krychlových, jenže jejich denní těžební výkon je pouhých 43,7 milionů. Pokud by došlo k nečekaným komplikacím, mohl by to být velký problém. Navíc zásobníky nelze zcela vytěžit a některé ze skupiny RWE jsou dosti zastaralé.

Naopak „Komárkovy“ zásobníky jsou mnohem modernější a změnu režimu toku plynu „ven a dovnitř“ lze u nich provést během několika hodin. Zásobník v Uhřicích, který vlastní MND Gas Storage, má kapacitu 180 milionů metrů krychlových. Zásobník má v pronájmu RWE. Naproto odlišná situace je u mnohem většího zásobníku v Dolních Bojanovicích. Druhé největší zařízení svého druhu v České republice má kapacitu 576 milionů metrů krychlových a jeho útroby jsou plně k dispozici Slovenskému plynárenskému priemyslu. To znamená, že momentálně veškerý plny z něj proudí na Slovensko. Díky jeho flexibilitě režimu „ven a dovnitř“ má pro slovenské plynárenství zásadní význam. V současné době o to větší, že slovenský ministr hospodářství Jahnátek vyhlásil nouzový stav. Pokud se budou výpadky opakovat, Slovensko by totiž mohlo mít už za deset dní značné problémy s dodávkami plynu odběratelům.

Pro Karla Komárka prostředního současná situace znamená, že se stává ještě mnohem vlivnější postavou na středoevropském plynárenském trhu. V posledních letech již několikrát jeho lidé jednali o možné spolupráci s ruským gigantem Gazprom. Letos před vánoci se věci výrazně pohly kupředu. Gazprom a MND Gas Storage podepsaly memorandum o spolupráci. Na jeho konci by měl být nový zásobník na Moravě o kapacitě cca 500 milionů metrů krychlových.

Komárkovy nahrávají současné problémy ještě v jedné věci. Česká republika nemá zákon nebo normy, které by stanovovaly výši hmotných rezerv zemního plynu. Zákonodárci totiž v minulosti plyn nepovažovali za strategickou surovinu. I díky současným potížím, se plyn v budoucnu jistě strategickou surovinou stane a bude určena výše rezerv. Ta bude muset být někde skladována. „Komárkovy zásobníky“ budou jednou z alternativ. Zájemců o skladování je a bude ale mnohem více. Devětatřicetiletý magnát získává silná vyjednávací pozici, která mu umožní v budoucnu získat lepší cenu za skladování plynu. 

-mot-

Předcházející článek

Za posledních padesát dní roku 2008 nateklo z ČNB do komerčních bank 130 miliard korun. Centrální banka loni díky oslabující koruně vydělala 31,45 miliard korun.

Následující článek

Magnát Merckle skočil pod milovaný vlak