Za posledních padesát dní roku 2008 nateklo z ČNB do komerčních bank 130 miliard korun. Centrální banka loni díky oslabující koruně vydělala 31,45 miliard korun.

Likvidita českého bankovní sektoru by momentálně měla být velmi silná. Alespoň to vyplývá z bilance České národní banky k 31. prosinci 2008. ČNB bankám v posledních týdnech roku půjčila 38 miliard korun. Ještě k 10. říjnu jí finanční domy nedlužily vůbec nic. Postupně si začaly  půjčovat. K 20. prosinci to bylo 16,4 miliard korun. Za posledních deset dní loňského roku přibylo dalších 21,6 miliard. Tento vývoj nemá v posledních letech obdoby.

Ještě mohutnější tok peněz z centrální banky do tuzemského bankovního sektoru představovalo snížení závazků ČNB vůči bankám. Je naprosto normální, že banky si u ČNB ukládají peníze. Ty pak představují závazky centrální banky. Národní banka ještě k 10. říjnu 2008 dlužila komerčním ústavům 399 miliard, k 20. prosinci to bylo 375 miliard a koncem roku už jen 308 miliard korun. Za posledních padesát dní loňského roku tedy ČNB vrátila bankám plných 91 miliard. 

Z poslední bilance rovněž vyplývá, že centrální banka v loňském roce hospodařila se ziskem ve výši 31,45 miliard korun. Ještě v říjnu přitom byla ve ztrátě 33 miliard korun. Za obratem stojí především poměrně mohutné oslabování koruny k rezervním měnám (euro,USD) v posledních týdnech roku 2008. Kumulovaná ztráta ČNB by tak měla klesnout někde na hranici 168 miliard korun.

-mot-

Předcházející článek

Provozovateli TV Prima klesl zisk po zdanění ze 423 na 354 milionů korun. Předběhl ho Ringier

Následující článek

Trable s ruským plynem se stupňují. Komárkovy zásobníky zemního plynu jednou naplno, většina suroviny ale míří na Slovensko.