Tryskáč Radovan Vávra žaluje o 7 183 790 korun předního pražského hoteliéra Dohnala

Žaloba bývalého šéfa Komerční banky Radovana Vávry se týká provize, kterou mu měla vyplatit společnost Top Hotels Group devětašedesátiletého Vladimíra Dohnala. Jde o 7 183 790 korun s příslušenstvím. Částku webu motejlek.com portvrdil sám Vávra, jenž v letech 2005 a 2006 poskytoval hoteliérovi a jeho firmě poradenství. V ýásadě šlo o zajištění úvěrů pro rozvoj jeho byznysu.

Vávra, jenž proslul výroky typu „Jsem nejlepší bankéř v České republice“ nebo „Vydělávám jako tryskáč a daním jako kráva“, Dohnalovi skutečně úvěry u Raiffeisenbank zajistil. Hoteliér za to Vávrovi vyplácel milionové provize. Někdy v roce 2006 mezi oběma borci došlo k prudkému ochlazení vztahů a rozešli se ve zlém.

Vávrova žaloba se týká posledního úvěru, který Dohnalovi dohodil v září 2006. Jednalo se o 70 milionů na šest let. Dohnal za tuto službu Vávrově firmě Ing.Radovan Vávra s.r.o. odmítl zaplatit patřičnou odměnu. Exbankéř má ale podstatně silnější pozici. V jeho prospěch vypovídal Rudolf Rabiňák, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Raiffeisenbank pro podnikovou klientelu.

„Radovan Vávra byl zcela klíčový pro seznámení a získání úvěrů. Intenzivně se na něm podílel,“ řekl dnes Rabiňák před Helenou Felcmanovou, soudkyní Městského soudu v Praze. „Na poskytnutí 70 milionového úvěru pro Top Hotels jsme se s panem Vávrou telefonicky dohodli,“ dodal Rabiňák s tím, že Vávra v jeho bance otevřel Dohnalovi dveře na nejvyšších místech.

Soudkyně zcela otevřeně sdělila oběma stranám, že Rabiňákova výpověď je zásadní. „Z výpovědi Rabiňáka vyplývá, že se žalobce na získání úvěru podílel,“ pronesla. Je tedy v zásadě téměř jisté, že Vávra u soudu uspěje. Otázkou je, jestli mu Felcmanová přiřkne plnou částku, kterou požaduje v žalobě.

Vávra jednal tvrdě. Na začátku podzimu 2006 řekl Rabiňákovi, s nímž v minulosti pracoval v Citibank, že buďto Raiffeisenbank Dohnalovi navýší úvěr nebo, že jeho firmu přefinancuje Komerční banka. Rabiňák nechtěl o Dohnala přijít a proto hoteliér úvěr poměrně rychle získal. Vávra pro Top Hotels Group zařídil úvěry v celkové výši kolem 550 milionů korun. Podle Rabiňáka navíc Dohnal nikdy Raiffeisenbance neřekl, že za něj Vávra už nejedná.

Vladimír Dohnal patří mezi významné české hoteliéry. Pod hlavičkou společnosti Top Hotels Group provozuje tři hotely s 1220 pokoji a rozsáhlou kongresovou kapacitou, čítající kolem 5600 míst. Například Top Hotel Praha je znám jako místo pořádání různých estrád, soutěží a konferencí. Pro menší akce slouží Albion Hotel. Dohnalově společnosti se loni příliš nevedlo. Tržby jí propadly o téměř 100 milionů na 363 milionů korun a zisk po zdanění se propadl ze 45 na necelé dva miliony korun.
-mot-

Předcházející článek

Majitel TV Nova stahuje bondy, nahrazuje je podstatně dražšími

Následující článek

Milutin a Aida Peričovi zaplatili Boumovi za Aladin Games 1,35 miliardy korun