Tykač, Bobela a Pudil se pokoušejí nabourat do Pražské teplárenské

Motivační dopis s dobrou radou obdrželi na vánoční svátky radní hlavního města Prahy. Psaní jim poslal Petr Pudil, spolumajitel skupiny Czech Coal. Podle jeho názoru by Praha měla využít předkupní právo na akcie Pražské teplárenské. Pudil je přesvědčen, že toto právo vyplývá ze změny vlastníka 48,67 procent dodavatele tepla v metropoli. Podíl skutečně převezme od Elektráren Opatovice (dříve International Power Opatovice) polostátní energetický holding ČEZ.

Pudil dobře ví, že hodnota balíku je značná a Praha, respektive jí majoritně vlastněná firma Pražská teplárenská holding (drží 47,33 procent v Pražské teplárenské), na to nemá. Nabízí proto pomoc („máme zájem spolupracovat“). V této souvislosti stojí za připomenutí, že před nějakým tři čtvrtě rokem, se Czech Coal pokusil Pražskou teplárenskou brutálně sejmout. Její dceřinou společnost Energotrans tlačil k podepsání smlouvy na dodávky hnědého uhlí. Pochopitelně s obrovským navýšením ceny na 83,33 korun za gigajoule (včetně dopravy). Částka je bez daně z přidané hodnoty. S opravdu jen velmi malou nadsázkou by se dalo říci, že šlo o likvidační cenu. Jen pro srovnání: ČEZ bude letos platit za uhlí od Czech Coalu kolem 31 korun za gigajoule (bez dopravy).

Czech Coal je vůči Energotransu, který vlastní Elektrárnu Mělník I (instalovaný výkon 352 megawattů), v silné pozici. Firma byla totiž na mosteckém hnědém uhlí naprosto závislá. Roční odběr se pohybuje kolem tři čtvrtě milionu tun fosilního paliva. Energotrans byl opravdu hodně blízko podpisu. Dnes je jeho vyjednávací pozice podstatně silnější.

Czech Coal, z poloviny vlastněná Pavlem Tykačem a duem Petr Pudil/Vasil Bobela, letos těžce pohořela. Vyvinula značné úsilí, aby mohla koupit International Power Opatovice od britské vlastníka. Pilně a tvrdě pracovala na vytvoření zajímavé nabídky. Nakonec neměla ani možnost ji předložit. Nikoho prostě nezajímala. Britská International Power prodala Opatovice skupině, kterou mistrovsky zorganizoval Daniel Křetínský.

Jelikož se Tykačovi a spol. nedaří získat vlastní energetický zdroj, v němž by spalovali vlastní uhlí, pokoušejí se o spoustu zajímavých věcí. Nabourání se do Pražské teplárenské je poslední z nich. Jejich agresivita dala do pohybu proces, který by se dal nazvat jako „Restrukturalizace rozdělování uhlí mezi uhelnými elektrárnami v České republice“.

Pražská teplárenská loni vykázala nekonsolidovaný čistý zisk 1,42 miliardy korun, konsolidovaný byl 1,76 miliardy. Energotrans vydělal 1,2 miliardy po zdanění.
-mot-

Akcionáři Pražské teplárenské
Elektrárny Opatovice 48,67 %
Pražská teplárenská holding* 47,33 %
Dalkia Česká republika 1,04 %
Vlastní akcie 0,19 %
*) 51 % vlastní Praha, 49 % EnBW Energie Baden-Württemberg

Bližší informace o jarních jednáních mezi společnostmi Czech Coal a Energotrans budou na motejlek.com zveřejněny v následujících dnech.

Předcházející článek

Bulharsko chce po Turecku 20 miliard USD, jinak bude proti jeho vstupu do EU

Následující článek

Do Nového roku s žalobou od Sazky