V letadle ruského prezidenta bude český porcelán za téměř 4 miliony korun

Na oficiální ruské internetové stránce, kde jsou uveřejňovány hodnoty státních zakázek, nedávno umístil zvláštní letecký oddíl „Rossija“ objednávku českého porcelánu v hodnotě 6,282 milionů rublů (přibližně 3,8 milionů korun). Zahrnuje například 130 čajových a 200 kávových podšálků, 300 malých kulatých talířů, 100 oválných talířů a 10 popelníků. V podmínkách zakázky jsou přesně rozepsány všechny požadované kvality, například takto: „Čajový podšálek značky Thun musí být vyroben z bílého porcelánu, poloměr 155 milimetrů, zlatý okraj o šířce 9 milimetrů s leptáním, ražbou, a vytištěným logem „Státní znak Ruské Federace“ nad glazurou, art. 9139 ze série Saphyr Ten stojí 1700,- za kus.

Ruský novinář a bloger Dmitrij Dmitrijev, který jako jeden z prvních ruskou zakázku komentoval, uvedl, že ještě může být odmítnuta z formálních důvodů – v oficiálním textu je totiž název porcelánky uváděn jako Tnun, ale název společnosti je Thun 1794 a.s. Největší česká porcelánka převzala v roce 2009 většinu výrobních aktiv zkrachovalého Karlovarského porcelánu. Šlo zejména o továrny v Nové Roli, Klášterci nad Ohří a Concordii Lesov.

Stojí za zmínku, že na internetové stránce společnosti www.thun.cz stojí velká sada ze šesti podšálků s velkým talířem značky Thun ze stejné série (Saphyr) pouhých 450 korun. Pravda, ve výprodeji, bez ruského státního znaku a zlatého okraje.
pro motejlek.com Natallia Sudlianková, Pražský telegraf

Předcházející článek

Poradce ruského prezidenta odložil let do Prahy, zapomněl doma pas

Následující článek

Co to znamená být nepřítelem skupiny J&T