Věřitelé propojené skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus přijdou o miliardy. Na čele „pelotonu“ jsou ČSOB, Citibank, Komerční banka a HSBC Bank

Slavný Karlovarský porcelán je od včerejška v konkursu. V posledních zhruba pěti letech bylo jen otázkou času, kdy se tak stane. Stejný osud už potkal nebo potká i další propojené podniky, které v posledním desetiletí ovládali Radovan Květ a Jan Souček. Z porcelánové branže jde o Concordii a Porcelu Plus, ve skle pak o Bohemia Crystalex Trading, Sklárny Kavalier, Sklo Bohemia, Sklárny Bohemia a Crystalex.

Pád impéria na muřích nožkách bude devastující pro zaměstnance a celé regiony, kde mají zmíněné firmy továrny. Morová rána dopadne i na věřitele, kteří v souhrnu odepíší miliardy korun. Postiženy budou dodavatelé energií, surovin, služeb a zejména banky, které mají u propojených podniků více než 3,8 miliard korun.

Největším věřitelem je s více než 900 miliony korun ČSOB, následují Citibank Europe (800 milionů), Komerční banka (730 milionů), HSBC Bank (téměř 500 milionů), Česká spořitelna (350 milionů), Raiffeisenbank (270 milionů) a Všeobecná úverová banka (200 milionů). Částky nejsou naprosto přesné na milion, ale řádově sedí. Nedá se rovněž najisto vyloučit, že některá z bank svoji pohledávku už prodala.

-mot-

Předcházející článek

V zdravotnickém holdingu Agel, jehož spolumajitelem je ocelář Tomáš Chrenek, se rozjelo vyšetřování

Následující článek

Korporátní nájezdník Petr Streitberg má 3 procenta v Paramu, v němž probíhá squeeze-out