Z brněnského Tescanu vzniká mezinárodní holding s velkými akvizičními plány

Po srpnové fúzi s francouzskou společností Orsay Physics, zaměřenou na elektronové a iontové technologie používané v částicové mikroskopii, se Tescan, brněnský výrobce špičkových elektronových mikroskopů a mikroskopů s fokusovaným iontovým svazkem rozhlíží po světovém trhu dál. Prostředky k akvizicím má značné.

Fúze byla ze strany Tescanu přesněji řečeno faktickým ovládnutím francouzské firmy. V nově vytvářeném Tescan Orsay Holdingu má brněnská společnost drtivou většinu. Nicméně Orsay Physics zůstává jako dceřiná společnost hierarchicky na stejné úrovni jako brněnská výrobní a vývojová divize, nyní nově nazvaná Tescan Brno. V holdingu jsou ještě distribuční společnosti Tescan China a Tescan USA a v blízké budoucnosti přibudou i další země.

Jeden ze zakladatelů Tescanu, jeho šéf a spolumajitel, čtyřiašedesátiletý Jaroslav Klíma, nastínil v rozhovoru pro motejlek.tv, jakým směrem se bude holding dál vyvíjet. Sám v holdingu zůstane jako předseda představenstva, což má zajištěno smlouvou se společníky. Z nich ale bude v řídícím orgánu sám. „Zbytek doplní čtyři odborní ředitelé z řad našich osvědčených zaměstnanců. Osvědčených ve smyslu profesionality i loajality. Snažíme se totiž oddělit manažerskou funkci od funkce vlastníků a vytvořit zároveň vícestupňovou manažerskou strukturu, která bude připravena pro další akvizice.“

Podle Klímy je v budoucnosti nevyhnutelné, že se v oboru vytvoří silné nadnárodní skupiny, které jediné budou schopny obstát a prodávat globálně. Tescan chce být jednou z nich. Nutně tedy musí dojít ke spojování výrobců mikroskopů s komplementárními výrobci například analyzátorů. „Dnes je tendence k akumulaci kapitálu a my máme rozpracovaných několik projektů, které by mohly být dalekosáhlé a mohly by nás finančně velmi vyčerpat. Víme, co chceme dělat a co chceme mít v portfoliu. Když nějaká firma, se kterou spolupracujeme, dojde k názoru, že bude oběma lépe, pokud budeme vystupovat pod jednou hlavičkou, jsme ochotni investovat. Takových nadějí máme několik, chceme vyrábět integrované systémy složené z různých typů mikroskopů a celé řady detektorů,“ vylíčil šéf holdingu.

Tescan, který loni v čistém vydělal 272 milionů korun (bez menšinových podílů 243 milionů), má dostatečně silné vlastní zdroje na mohutné akvizice. K tomu slušné bankovní zázemí a prozatím nízkou zadluženost pod třicet procent vlastního kapitálu. „Náš úvěrový rámec je tedy úplně někde jinde. Stovky milionů by se od banky daly vypůjčit,“ řekl Klíma v rozhovoru, který už brzy zveřejníme na motejlek.tv.
-pes-

Předcházející článek

V okruhu miliardáře Františka Savova probíhá rozsáhlá realizace

Následující článek

„Nikde se mi peníze nerozmnožují tak dobře, jako v naší firmě,“ říká šéf Tescanu Jaroslav Klíma