Za Janem Kulczykem

Stál jsem loni v květnu s Leošem Novotným mladším ve skupince lidí, kteří se ocitli na jednom večírku v rámci Evropského ekonomického kongresu v polských Katovicích. S krátkými proslovy před nás vystoupili nejslavnější Polák konce minulého století Lech Wałęsa a nejbohatší Polák současnosti Jan Kulczyk. Nepamatuji se, co říkali, ale pamatuji se, jak mi Leoš najednou povídá, že hned jak Kulczyk domluví, musíme za ním.

Přišlo mi to bláhové, představil jsem si vrchní české kapitalisty, jak s otevřenou náručí čekají na dva pro ně neznámé Poláky, a zapředl raději debatu s někým jiným. Za chvíli jsem se ohlédl, kde skončil Leoš, a spatřil jej v družné debatě s Kulczykem. Polák celkem pozorně Novotnému naslouchal, i když se za ním už štosovali další a další lidé, kteří s ním chtěli něco probrat nebo si jen potřást rukou. Po chvíli Kulczyk debatu slušně uťal, ale Leoše Novotného nenechal na holičkách. Povolal svého syna Sebastiana, oficiálně šéfa holdingu Kulczyk Investments, aby s majitelem Leo Express dojednal, co je potřeba.

Možná to byla jen formální slušnost, především ale sympatická otevřenost. Kulczyk byl podle jemu bližších lidí, s nimiž jsem ten večer mluvil, takový. Navíc mimořádně schopný a neprovinční. Domlouvali jsme také rozhovor pro motejlek.com. Už k němu nedojde. Včera zemřel po komplikacích během lékařské operace. Bylo mu 65 let.
-pes-

Předcházející článek

Skupina Arca Capital byla v posledních dnech nejsilnějším kupcem akcií o2

Následující článek

Tucet a dvě vysvětlení, proč jsou akcie O2 dramaticky podhodnocené