Zchátralý lázeňský areál Bílina-Kyselka chce získat a opravit Džonson Chagažejev

O lázně a park Bílina-Kyselka projevil zájem známý ruský metalurg a dříve jeden z nejvyšších manažerů společnosti Norilský Nikl (Norilsk Nickel), Džonson Chagažejev. Dnes je podle neoficiálních informací faktickým majitelem společnosti MechCvetMet, kde zaujímá funkci technického ředitele.

Právě firma MechCvetMet se obrátila na úřady v Bílině s nabídkou koupě celého areálu Bílina-Kyselka. V první verzi chtěla společnost koupit rekreační zařízení i s městským parkem o celkové rozloze 11 hektarů, což však město kategoricky odmítlo. MechCvetMet poté svůj návrh změnil a nabídl, že koupí 6,2 hektarů a zainvestuje do něj. Ruský metalurg nabízí, že kromě obnovy zchátralých lázní postaví celou turistickou infrastrukturu – nové obchody, bazény, restaurace atd.

O realizaci podobného projektu se v Česku už snažil Salav Zajnalabidov, ruský plukovník v záloze a bývalý generální ředitel společnosti 711 Vojenprojekt, která řídila poválečnou stavební obnovu Čečenska a dalších regionů, zasažených válkou. Zajnalabidov koupil v Mariánských Lázních lázeňský objekt, který patřil Ministerstvu obrany ČR, a zaplatil za něj 105 milionů korun. Dalších 400 milionů plánoval vložit do rekonstrukce, měl však problémy se získáním dlouhodobého víza do České republiky nebo trvalého pobytu, v květnu letošního roku práce zastavil.

Chagažejev to zatím s trvalým pobytem nezkoušel. Na rozdíl od Zajnalabidova však ještě žádné rekreační středisko v Česku nevlastní. Podle mluvčího Chagažejeva není Bílina-Kyselka projektem, na kterém by pro metalurga stál svět. Pokud mu místní samospráva objekt neprodá, nebude to pro něj žádná tragédie. Bílina-Kyselka jedenáct let čekala na investora, tak si případně ještě počká.

Chagažejev vystudoval Severokavkazský institut hornictví a metalurgie, po absolutoriu jej zaměstnal Norilský metalurgický kombinát. Začínal jako tavič, poté byl vedoucím dílny a ředitelem kombinátu. Nějakou dobu pracoval v Kazachstánu, v roce 1996 mu nabídl práci Norilský Nikl, kde vystřídal několik vedoucích postů, počínaje viceprezidentem pro zakázky mimo hlavní směr výroby a konče generálním ředitelem. Historické kroniky Norilského Niklu o něm mluví více než vřele: „Džonsonu Chagažejevovi se podařilo vyvést kombinát z velmi vážné krize, která zasáhla jak továrnu samotnou, tak celé odvětví. Za jeho působení dvojnásobně vzrostla efektivita práce a objem výroby“. V roce 1999 byl Chagažajev zvolen „Ruským manažerem roku“.

Jeho současná firma MechCvetMet vlastní továrnu na zpracování barevných kovů a zabývá se cestovním ruchem a rekreačním byznysem. Vlastní dva hotely v Moskvě, velké lázeňské středisko na pobřeží Černého moře, které v roce 2014 bude součástí zázemí pro Olympijské hry, a největší akvapark ve městě.
Natallia Sudlianková

Předcházející článek

Kellner a Komárek prostřední: Kdo má srdce jako kníže Rohan se teprve uvidí

Následující článek

Naspers po Mall.cz v regionu dál posiluje, kupuje největší rumunský eshop