Zemědělský magnát Rada má trable, jeho zázračné družstvo se začíná poněkud kymácet

Agrodružstvo Jevišovice se mění na akciovou společnost. Nově se bude jmenovat Agro Jevišovice. Zemědělský podnik vedený Bohumírem Radou je skutečně diverzifikovaným konglomerátem. Na jižní Moravě obhospodařuje kolem devíti tisíc hektarů půdy, ročně vykrmí více než deset milionů brojlerů, chová přes dva tisíce kusů hovězího a desítky tisíc prasat, na Ukrajině obdělávalo 7,5 tisíc hektarů půdy, dalších více než pět tisíc v Rumunsku. Do skupiny patří největší bioplynová stanice v Evropě a největší evropská krokodýlí farma.

Na první pohled úctyhodný výčet. Jenže, komplex vytvořený devětačtyřicetiletým Bohumírem Radou, je spíše obrem na hliněných nohou. Předseda družstva se často řídí heslem „Poručímě větru, dešti“. Tento model v případě Jevišovic začíná povážlivě selhávat.

Agrodružstvo muselo opustit podnikání na Ukrajině. Něco podobného ho zřejmě čeká i v Rumunsku. Lije sem peníze, ale výsledky se nepřicházejí. Díky nedostatku mechanizace a pozdní setbě jsou výnosy minimální, pohledávky za Rumunskou dcerou jsou v zásadě nevymožitelné. Tamější finanční úřad firmě obstavil účty. Stává se také, že Jevišovičtí zasejí i u sousedů, z Čech dodávaná kvalitní hnojiva končí na jiných polích. Obří traktor Challenger je dovážen z Čech na kamionu. Vzhledem k druhu půdy se často „vyzouvá“.

Slavná krokodýlí farma stále nemá stavební povolení a tak několik set krokodýlů nilských přebývá v hodně provizorních podmínkách. Jde až o téměř třímetrové kousky.

Opravdovým problémem je největší bioplynová elektrárna, kterou Agrodružstvo vybudovalo ve Velkém Karlově. Děsivý zápach, který se od bioplynky line není jediným problémem. Zařízení je provozováno bez integrováno stavební povolení. Od České inspekce životního prostředí už firma Zevo, která bioplynku provozuje, dostala pokuty v souhrnné výši přesahující 14 milionů korun. Další pokuty udělili veterináři. Původně se investice za 180 milionů měla vrátit za 4 roky. Dnes se ukazuje, že to byla pouhá chiméra. V roce 2008 Zevo vykázalo ztrátu 26,4 miliony korun a vlastní kapitál propadl do pětimilionového záporu.

Ve ztrátě skončily i další firmy, které jsou součástí Agrodružstva Jevišovice. Devět milionů prodělala společnost Citonice Agro, osm milionů Boja ZN a dva miliony SAK. Do ztráty propadlo i samotné Agrodružstvo Jevišovice. Mínus ve výši 38 milionů je dlouhodobě rekordní. V roce 2009 byl výsledek asi ještě horší. Jistým vodítkem může být skutečnost, že ještě na konci roku 2007 dosahoval vlastní kapitál Agrodružstva 539 milionů korun. Při letošní přeměně na akciovou společnost byla hodnota majetku znalcem vyčíslena na pouhých 249 milionů. Rozdíl je příliš velký a naznačuje stupňující se problémy někdejšího jevišovického zázraku.

Všechny tyto problémy rozhodně nenechávají v klidu úvěrující banky. Citibank, Raiffeisenbank, Volksbank, Česká spořitelna se úspěšně domohly k zřízení zástavního práva k Agrodružstvu Jevišovice a podílům, které vlastní či kontroluje. Jde o rumunské Zevo Agricola a Agronova, Agrodružstvo Jevišovice Slovakia, Závlahy Dyjákovice, Citonice Agro, Boja ZN. Kromě toho bylo zřízeno zástavní právo k dosud nezastaveným majetkům Agrodružstva. Jedná se především o movitý a nemovitý majetek a pohledávky.

V Agrodružstvu začala také úřadovat poradenská společnost Boston Venture Central Europe. Na její doporučení byl zvolen místopředsedou představenstva Pavel Matoušek, který je spolupracovníkem Bostonu. V poradenské firmě působí například ekonom Miroslav Zámečník.

Majoritním akcionářem nově se rodící akciové společnosti Agro Jevišovice bude s 58,38 procenty firma Citonice Agro. 76,7 procent drží Bohumír Rada. Ještě loni v létě mu patřilo 15,34 procent. Následně koupil nebo získal od Libora Nevrkly, Josefa Pelána, Zdeňka Brandla a Marie Klempové 61,36 procent. Radův podíl by ale mohl přejít na samotné Agro Jevišovice.

Agrodružstvo Jevišovice patří mezi největší příjemce dotací v České republice. V letech 2005 až 2010 získalo 227,5 milionů korun. Další desítky milionů přijaly dceřiné společnosti.
-mot-

Předcházející článek

Soud ochrání Sisákův Oleofin před věřiteli

Následující článek

Tucet nejvýnosnějších z top 500