15. duben v Americe

Daňové přiznání se letos v Americe díky svátkům v některých státech přesunulo z tradičního patnáctého na 18. dubna. Spolu se Super Bowl (finále sezóny amerického fotbalu) na konci ledna, vyhlášení Oskarů o měsíc později a březnovém finále sezóny universitní košíkové (tzv. March Madness neboli Březnové Šílenství) je 15. duben další významnou událostí, kterou žije celý národ. A ačkoliv si jako já většina poplatníků slibuje, že to jako vloni neodloží na poslední chvíli, nakonec to zřejmě dopadne stejně jako vždy, protože je v sázce nejen spousta peněz, ale také hrdost běžného Američana přesvědčit sama sebe, kolik si toho dokáže od příjmu odečíst, aniž by ho berňák chytil.

V psychologické přípravě je dobré zahájit ofenzívu co nejdříve, nejlépe již během předchozího roku, ale to dokážou jen ti nejzdatnější z nás a nebo ti, kteří mají dost peněz na to si najmout účetní či advokáty, kteří to udělají za ně. Ta většina ostatních nezačne dříve než po Super Bowl, kdy se v poštovních schránkách začínají objevovat ty nenáviděné formuláře se záhadnými jmény jako je W-2, 1099-R, 1040 a podobně. Nechat je neotevřené a odkládat jak je nejvíce možné, je stejně naivní jako představa, že když se nechají zahnít, že snad zmizí. Přiznejme si to, nezmizí. Naopak, po otevření a podrobnějším studiu, co to v nich zase je, dojde k obvyklému ujasnění rozsahu katastrofy, že můj withholding, tedy záloha, kterou jsem na svoje daně platil během celého roku tak nějak nebyla dost. Je zajímavé, jak k tomu dochází přes všechna předsevzetí každoročně, a následuje zcela pochopitelně hluboká deprese:

a) Jak se to pro Boha mohlo zase stát
b) Kde vezmu peníze na to, jak ty daně zaplatit

Problém označený za a) je problémem na úrovni Novoročních předsevzetí a jeho řešení má podobnou kvalitu a dopad na každodenní život. Problém za b) je mnohem více urgentní a je zapotřebí s ním něco udělat co nejdříve. Samozřejmě ti pasívnější z nás se začnou ohlížet po někom, bance, rodičích, kamarádech, od koho si půjčit. Američani jsou ovšem spíše pro-aktivní druh živočichů a v období před 15. dubnem nechají své tvořivosti popustit uzdu a čím více času mají před odevzdáním svého přiznání, tím tvořivějšími a vynalézavějšími se stanou. A tak se části jejich příbytků náhle promění na místa horečných obchodních aktivit, jejichž náklady je třeba odečíst od příjmů, psy a kočky se přes noc promění v na nich závislé členy domácnosti vyžadující významnou finanční podporu, mnozí z nás si náhle uvědomí jak hluboce věřícími jsme se v loňském roce stali, a to až do takové míry, že nám Bůh pomohl překonat naši přirozenou lakotu a každou neděli jsme v kostele zanechávali značné částky, které si také můžeme odečíst od našeho příjmu, ale to jsou jen maličkosti, o kterých není třeba příliš hovořit, že?

Malá zahrádka v truhlíku za oknem se mávnutím daňového proutku promění v hektary horečné zemědělské produkce, vyžadující těžké nákupy hnojiv z prodejny natolik vzdálené, že kilometry strávené na silnici mně stály majlant a odpisy na můj poslední model Porsche, kterým ty pytle z hnojivy přepravuji po dálnici z Nevady. To mně v horším případě umožní moje dluhy berňáku snížit a v lepším případě, tak jak moje odvaha roste, nakonec to hnojivo v Nevadě vyprodají a já musím jezdit až do Colorada.

Věřte nebo nevěřte, nakonec těsně před 15. dubnem dojde poplatník k tomu, že mu ten berňák vlastně peníze DLUŽÍ!!!

Účelu bylo dosaženo, přiznání je podáno včas před půlnocí a v duši se rozlije úleva z dobře vykonané práce. Alespoň do dubna příštího roku a nebo……než se v poštovní schránce objeví obálka s tím nenáviděným symbolem daňového úřadu, kterému zřejmě došla trpělivost a zve mě na návštěvu do své nejbližší kanceláře ke krátkému informativnímu pohovoru na téma, jak to s tím farmařením vlastně myslím a jestli bych jim alespoň pytel bazalky, kterou zřejmě pěstuji ve velkém, nepřinesl ukázat.
-mol-

Předcházející článek

V úpadku se nacházející Sazka momentálně prodělává kolem 4 milionů denně

Následující článek

ČSTV, majoritní vlastník Sazky, loni vykázal ztrátu 307 milionů – 10x větší než v roce 2009