Agromagnát Večeřa zvýšil zisky. Už hospodaří na 17 tisících hektarech

Třiapadesátiletý zemědělský nájezdník Gabriel Večeřa loni pokračoval v rozšiřování svého pozemkového portfolia. Jeho společnost Agro-Měřín pohltila Zemědělské družstvo Světnov. Aktuálně tak skupina hospodaří na zhruba 17 tisících hektarech zemědělské půdy. Pěstuje na nich obilí, řepku, konopí, brambory, kukuřici, hrozno, hořčici, vojtěšku, jetel, trávu. Zemědělský konglomerát dále produkuje mléko, chová prasata, telata, jalovice, býky, dojnice, masné krávy, daňky skvrnité, muflony, jeleny sika Dybowského, jelence viržinské.

Mezi hlavní společnosti zemědělského holdingu Agro-Měřín patří vedle mateřské společnosti Pomona Těšetice, Ústav pro strukturální politiku v zemědělství, Agrofarm, Beskyd Fryčovice, Agro – Měřín obchodní společnost nebo Landštejn. Zmíněné firmy loni vydělaly přes 90 milionů korun po zdanění. Zajímavým počinem je Nové Vinařství. Novátorský producent zajímavých vín letos vyhořel. Zatím nejlepší byl úvodní ročník 2005 a zejména pak cuvée Ardea. Do skupiny také patří Chovservis, který loni utržil téměř 600 milionů korun. Všechny společnosti skupiny Agro – Měřín loni utržily kolem 3 miliard korun.

Agro-Měřín patří mezi vůbec největší příjemce zemědělských dotací. V letech 2005 až 2010 společnost obdržela od Státního zemědělského intervenčního fondu přes 400 milionů korun, více než 190 milionů dostal za dané období Ústav pro strukturální politiku v zemědělství, 68 milionů Landštejn a 67 milionů Pomona Těšetice. Celkem se jedná o téměř 0,75 miliardy korun. Větším příjemcem dotací je pouze skupina Agrofert Holding.

Večeřa se proslavil v roce 2005, kdy se provalil skandál s pozemky, které státní Pozemkový fond ČR za podivných okolností prodal za pakatel spekulantům. Byl mezi nimi i Večeřa, který v pražské Uhříněvsi získal kolem 950 tisíc metrů čtverečních. Pochybná transakce stála místo ministra zemědělství Petra Zgarbu a šéfa Pozemkového fondu. Večeřa jako fyzická osoba vlastní stovky hektarů pozemků.
-mot-

Předcházející článek

Blašková a spol. vydělali přes 2 miliardy korun po zdanění

Následující článek

Pražskou teplárenskou čekají velké změny, to zdaleka nejcennější bude vlastnit jenom ČEZ