Art Basel v plném proudu a Černický končí na UMPRUM

Minulý týden se ve světě umění nesl především v duchu Art Baselu, věhlasného veletrhu umění ve švýcarské Basileji. Se zahájením veletrhu se navíc rozkřiklo, že Emmanuel Perrotin, jeden z největších světových galeristů, prodal nadpoloviční podíl ve svých galeriích. V českých luzích zase rezonuje odchod Jiřího Černického z UMPRUM a především otevřený dopis, ve kterém své rozhodnutí vysvětluje.

Černický končí na UMPRUM
Výtvarník Jiří Černický, který byl dlouho vedoucím ateliéru malby na pražské UMPRUM, letos v této své funkci končí. Důvody, které ho k tomu vedly, osvětluje v dlouhém otevřeném dopise adresovaném primárně škole a jejím studentům. Popisuje v něm, že „těžce nese celospolečenskou až pedantskou kontrolu údajného korektního pojmenovávání věcí“, ačkoliv „si donedávna myslel, že je stoupenec stejných či velmi podobných hodnot“. Na několika konkrétních příkladech vysvětluje vypjatou atmosféru na škole, ve které se střetávají velmi liberálně smýšlející studenti s osobností svého učitele, a otevírá poměrně zajímavou debatu o střetu generací. Třeba se do debaty zapojí i ta nejmladší generace a vykreslí nám situaci i svým pohledem.

Art Basel v plném proudu 
Ve švýcarské Basileji právě probíhá největší svátek světového trhu s uměním, prestižní veletrh Art Basel, na který se ze všech koutů světa sjíždějí sběratelé lační po rozšiřování svých sbírek. Českou účast najdete na souběžném veletrhu Liste, zaměřeném na mladé umění. Galerista Filip Polanský tu představuje videa a objekty Romana Štětiny, o které je podle všeho slušná poptávka.
 
Letos si na Art Baselu odborná media naopak všímají vlažnějšího zájmu o nejdražší položky na prodej, jejichž omračujícími cenami se galeristé rádi chlubí. Megagalerista David Zwirner se dokonce explicitně vyjádřil tak, že už nehodlá zveřejňovat skutečné prodejní ceny, ale pouze ty, za které díla nabízí. Čísla o skutečném objemu současného trhu s uměním se tak znovu dostávají do mlžného oparu. 

Nová výstava v galerii Magnus Art
V galerii Magnus Art se v pondělí otevírá nová výstava, která představuje poslední část sbírky Magnus Art, soukromé firemní sbírky J&T Banky. Ta je složena z děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, ocenění pro české výtvarníky do 35 let. Prostory galerie tentokrát zaplní především nová média: video si totiž jako prostředek uměleckého vyjádření vybralo hned pět představovaných umělců: Roman Štětina, Barbora Kleinhamplová, Martin Kohout, Mark Ther a Lukáš Hofmann. Zkrátka ale nepřijdou ani příznivci klasičtějších médií. Na výstavě jsou k vidění sochařské instalace Dominika Langa a Matyáše Chocholy i malby Vladimíra Houdka.

Emmanuel Perrotin prodává většinový podíl ve svém galerijním impériu 
S otevřením Art Baselu se do uměleckých kuloárů dostala ještě jedna zpráva, a totiž že jeden z největších světových galeristů Emmanuel Perrotin plánuje prodat 60 % podíl svého galerijního impéria francouzskému podnikateli Nadrovi Moussalemu, potažmo jeho společnosti Colony Investment Management. Bloombergu Perrotin vysvětlil, že mu investice umožní další expanzi. Na Art Baselu už se ale galerista rošťácky procházel z plackou s nápisem „Sorry no comment“ připnutou na hrudi. Zda si pod expanzí máme představit nové světové pobočky, nebo třeba nákup jiných galerií, si teď můžeme jenom domýšlet.

USA zpátky do UNESCO
Spojené státy americké mají v plánu stát se znovu členem UNESCO. Z organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu země vystoupila v roce 2017 během prezidentského úřadování Donalda Trumpa, jehož administrativa tehdy prohlásila, že má UNESCO problematický management a protiizraelské zaměření. USA to ale nevyjde levno, UNESCu dluží přes 600 milionů dolarů v poplatcích, které přestaly platit už v roce 2011. Členské státy navíc musí hlasovat o opětovném vstupu.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Rekordní Vermeer a pokračování kauzy Vodafone

Následující článek

Koťátková na bienále a skandální rekonstrukce Clam-Gallasova paláce