J&T Banka Art Report je venku

Pro nás v J&T byl minulý týden význačný především jednou věcí: zveřejnili jsme J&T Banka Art Report, první ucelenou studie o tom, jak vypadá český trh s uměním, kdo ho sbírá, jak a proč. Report vznikl ve spolupráci s portálem Art+ a zaplnil tak dlouho zející díru v informovanosti. A abychom tu informovanost rozvíjeli i nadále, zařadila jsem do přehledu další tři novinky od nás i ze světa.

Report ukáže, co se na trhu s uměním děje
Když se v J&T Bance něčemu věnujeme, chceme tomu také do hloubky porozumět. U sběratelství jsme ale roky naráželi na jednu velkou mezeru. V Česku oproti zahraničí dosud neexistovala žádná data o tom, jak vůbec trh s uměním vypadá, kdo sbírá či nakupuje umění, co je k tomu motivuje, jaké umění mají v hledáčku nebo jak k tomu přistupují. Proto jsme se spojili s portálem ART+ ve snaze tuto mezeru zaplnit. Společně jsme sestavili J&T Banka Art Report, jehož cílem je získat a do budoucna i udržovat přehled o sběratelství v České republice.
Přehled, který pomůže všem sběratelům, investorům, galeristům, novinářům i dalším milovníkům umění pochopit, co se ve světě nákupů a prodejů uměleckých děl vlastně děje, a třeba si i potvrdit to, co jsme se dosud mohli jen domnívat. Report je konečně venku a najdete ho ke stažení na webu sberatele.artplus.cz, kde jsou zároveň shrnuty hlavní závěry celé studie.

Christie’s a technologické startupy
Aukční dům Christie’s spouští Christie’s Ventures. Vlastní projekt zaměřený na investice do začínajících firem, které se zabývají vývojem technologií nějakým způsobem souvisejících s nákupem a prodejem uměleckých děl. V následujících týdnech by už Christie’s Ventures mělo podpořit několik startupů. Christie’s tak dokládá, že technologie mají ve světě umění, a především pak na trhu s ním, stoupající význam. Ostatně i ze zmíněného J&T Banka Art Reportu vyplývá, že rozvoj technologií je jednou z cest, kterou by se český trh měl ubírat.

Kateřina Šedá sbírá zlozvyky
Věřím, že nejsem sama, kdo se vždy zaraduje, když Kateřina Šedá ohlásí nový projekt. Jedna z našich nejúspěšnějších autorek ani tentokrát nezklamala, když ohlásila národní sbírku našich zlozvyků. Od těch nejběžnějších tu najdete i kuriózní zlozvyky jako nerozbalování dárků, stěžování si na taxikáře, svačení v autě nebo pradědeček, který neustále předstírá fatální nehody. Do sbírky můžete svými (nebo i cizími) nešvary přispět i vy. Projekt je kromě jiného i připomínkou 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, který se zabýval genetikou a jeho výzkum by možná dnes směřoval právě směrem k dědičnosti zlozvyků.

Rekordní aukční půlrok
Českému aukčnímu trhu se i nadále daří a má za sebou další rekordní půlrok. Na dražbách sběratelé za první pololetí letošního roku utratili přes 910 milionů korun. Nemalou část z toho ovšem tvoří jedno dílo: obraz Staropražský motiv Bohumila Kubišty, který se v květnu vydražil za 123,6 milionu korun a poprvé tak pokořil 100milionovou hranici českých aukcí.
Růst je vidět i na Indexu Art+, který stejnojmenný portál vytváří nejen na základě prodejů. Zahrnuje i nárůsty vyvolávacích cen nebo neprodané položky. Na konci prvního pololetí byl index na hodnotě 1785.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

J&T BANKA ART REPORT 2022

Následující článek

Damien Hirst pálí malby a aktivisté se lepí k Botticellimu