Chudý miliardář Radovan Vítek definitivně prohrál soud o výživné

Realitní magnát Radovan Vítek musí zaplatit dnes už bývalé manželce Evě Vítkové 3,5 milionů korun, dále 220 138 korun jejímu advokátovi a soudní poplatky. Dnes tak rozhodl pražský odvolací soud, který potvrdil rozsudek soudu prvního stupně. Jde o výživné pro odloučenou manželku za období od 2. května 2005 do 29. prosince 2008. Vítek, jenž ovládá realitní, developerský a hotelový konglomerát Czech Property Investments (CPI), za tuto dobu trvání více než desetiletého manželství své zákonné manželce neposkytl ani korunu. Vítkovi spolu mají jednoho syna.

Předseda odvolacího soudu, nekompromisní, ale spravedlivý a charismatický Čestmír Slaný, neuvěřil Vítkově verzi o tom, že je nemajetný. Naopak připomněl Vítkova slova, která pronesl před lety při jednom z pohovorů. Tehdy se psycholožce pochlubil, že vlastní nebo ovládá majetek za 40 miliard korun. Soudce označil za paradoxní, že se Vítek dovolává manželské věrnosti, když ji sám porušoval mnohem dříve než jeho dnes už bývalá manželka. Přesněji o sedm let dříve. V této části se objevila řada detailních informací, které přesahují obvyklý rámec tohoto webu.

Vítek v odvolání proti rozsudku soudu první instance uvedl, že výživné ve výši 80 tisíc korun je v rozporu s dobrými mravy. Soudce Slaný to naprosto odmítl a naopak označil předchozí rozhodnutí za korektní a velmi solidně prokázané. Vítkova advokáta několikrát pořadně vydusil. Například: „Je zarážející, jak jste připraven. To snad nemyslíte vážně“. Slaný se rovněž zajímal o magnátovu profesní kariéru. Vítek je koncipientem od 1. srpna 2008. Soudce se podivil, že ve lhůtě tří let nesložil advokátské zkoušky. Právník žalovaného zmínil, že klient se věnoval rozrůstající se rodině.

Soudní spory mezi Vítkovými budou i nadále pokračovat. Ve hře je společné jmění manželů. Aby Vítek své miliardy ukryl, převedl je na různé osoby, zejména na matku Miladu Malou. Nechal se zaměstnat u svého advokáta Tomáše Rybáře jako koncipient. Jistou dobu pobíral 7600 korun měsíčně, nyní má plat 25 tisíc hrubého. V posledních týdnech pobýval s novou rodinou na Maledivách. Dopravil se tam tryskáčem ze spřízněné flotily ABS Jets, který spoluvlastní J&T a PPF. Soudce se podivil, jak si z platu koncipienta může dovolit tak nákladnou dovolenou. Podle Rybáře Vítek pouze participuje na matčině majetku. Ta ale ve skutečnosti o něm nemá ani ponětí.

Skupina CPI měla na konci roku 2007 aktiva ve výši téměř 21 miliard korun. Vlastní kapitál se blížil osmi miliardám.

Není vyloučeno, že dnešní verdikt bude mít poněkud dramatickou dohru. Vítek možná nenaplní soudní rozhodnutí a bývalé manželce v měsíčním termínu nezaplatí. Může se tedy stát, že „U Vítků“ bude úřadovat exekutor.
-mot-

Předcházející článek

Vedení ruského Lukoilu dnes jedná v pražském hotelu Four Seasons

Následující článek

Honba za odvážnými klienty, následovníky státních Lesů ČR