Dluh je jen účetní hodnota

Bratislavu čeká rušné období. Vlády nad ní se od čtvrtka 11. prosince ujme ambiciózní muž, padesátiletý Ivo Nesrovnal, mezinárodně ostřílený právník se zajímavou vazbou na české prostředí. Byli jsme první české médium, kterému poskytl rozhovor, ještě před jeho dnešním zveřejněním ale přidáváme pár poznámek k tomu, co jej čeká a jaké jsou jeho vize.

Ivo Nesrovnal, někdejší equity partner velké německé advokátní kanceláře Gleiss Lutz a její řídící partner pro Česko a Slovensko, chce Bratislavu vidět po boku metropolí, v nichž žil či pracoval, ať už je to Stuttgart, Hamburg, Berlín, Vídeň nebo Praha. Jenže přebírá město, které nemá pořádné územní plánování, kde se víceméně nahodile staví podle přání developerů, kde zbídačelé hlavní železniční nádraží symbolizuje celou úroveň dopravní infrastruktury.

Nesrovnal přišel do království Kmotríka, Širokého, Brhela, Penty či struktur kolem J&T jako muž západního standardu a možná poněkud naivně si představuje, jak do zavedených (ne)pořádků řízne. Chce masivně vypovídat podle něj nevýhodné smlouvy, jako je ta na přestavbu Hlavné stanice nebo rekonstrukce Starého mostu, chce v Bratislavě rozhýbat městskou železniční dopravu, aby byla čímsi jako berlínská S-Bahn, developerům chce začít diktovat podmínky, na jejichž dodržování bude dohlížet speciální „stavební“ policie, město hodlá vyčistit od graffity a odpadků a podobně. Jeho deset bodů pro Bratislavu je plných těchto snů a i Nesrovnalovi musí být jasné, že by musel být primátorem dvacet let, aby splnil víc než polovinu. V městském zastupitelstvu navíc bude stát proti většinovému bloku stran, které podporovaly jeho protikandidáty Milana Kňažka a bývalého primátora Milana Ftáčnika.

Bratislava svým rozpočtem připomíná vedle Prahy chudou sestřičku. Její rozpočet je skoro pětinový, Praha hospodaří (bez ohledu na to, jak) s 1,7 miliardy eur, Bratislava s 370 miliony. Zadlužení slovenské metropole je 170 milionů eur, Praha má dluh kolem 1,1 miliardy. Nesrovnal chce tato čísla významně nafouknout. „Dluh je jenom účetní hodnota,“ řekl mi mezi řečí po skončení rozhovoru, který jsme před tím vedli. A pokračoval: „Berlín by měl podle účetnictví už několikrát zbankrotovat, jenže jeho obrovský dluh je kvůli rozvoji, jsou to masivní investice do budoucnosti. V Bratislavě se investuje málo a nesmyslně. Potřebujeme rozpočet dvojnásobný, než je teď. A klidně se hodně zadlužit, ale investovat.“ Taková je vize nového primátora, mimo jiné blízkého přítele Petra Kellnera. Rozhovor s Ivem Nesrovnalem zveřejníme dnes večer na motejlek.tv.
-pes-

Předcházející článek

Zemědělský konglomerát pokračuje v akvizicích. Letos pohltil už třetí společnost

Následující článek

Jedna z největších transakcí roku před rozuzlením, trumfy drží zkušený privatizátor