Dva slovenští oligarchové na jednoho Gaža

Slavomír Hatina a Tomáš Chrenek, dvě polotěžké váhy středoevropského byznysu, řádně testují odolnost Miroslava Gaža. Slovenští miliardáři s poměrně vysokou pravděpodobností připraví jeho a jím vlastněnou inženýrskou firmu Adato o zhruba 750 milionů korun českých.

Gažovo Adato patří mezi největší věřitele zkrachovalého obchodníka s elektrickou energií Moravia Energo. V rámci insolvenčního řízení nahlásilo pohledávky v celkové výši 203,5 milionů korun a zařadilo se mezi největší z více než 150 věřitelů Chrenekem majoritně kontrolované společnosti. Šance Adata na získání nějaké významnější částky je nulová.

Ještě větší újmu může pro Gaža znamenat nucený odchod z firmy Slovintegra Energy. Levický výrobce elektřiny ze zemního plynu má dva společníky, dvě třetiny vlastní Slovintegra a třetinu Gažo. Majoritní vlastník se podle slovenského týdeníku Trend snaží Gaža vytlačit. Podle předsedy představenstva Slovintegry Slavomíra Hatiny porušil dohody a proto ve firmě jako spolumajitel musí skončit. V pojetí Slovintegry to znamená, že přijde o třetinový podíl, tedy o nejméně 20 milionů eur.

Gažo určitě bude bojovat, ale Slovintegra je opravdu silná. V polovině devadesátých let, v době mečiarismu, zprivatizovala majoritní podíl v rafinerské společnosti Slovnaft. Získala ho za velmi podivných okolností a za zlomek tržní hodnoty. V letech 2000 až 2003 ho prodala maďarskému petrolejářskému koncernu Mol. Hlavní postavou veškerých transakcí byl právě zmiňovaný Hatina, dlouholetý šéf Slovnaftu a Slovintegry. Jenom on na „Operaci Slovnaft“ vydělal miliardy korun.
-mot-

Předcházející článek

Vydavatelství rodiny Komárkových loni prodělalo rekordních 43 milionů korun

Následující článek

Ivan Zach nechal ocenit ZVVZ, vyšlo nejméně 768 milionů