Energetický a průmyslový holding zaplatil za 5 % české Dalkie lehce přes miliardu korun

Energetický a průmyslový holding pokročil v rozsáhlé transakci, která započala při akvizici společnosti Elektrárny Opatovice v loňském. Jedním z důležitých partnerů EPH (v době akvizice Opatovic to byla ještě J&T, respektive tehdy pod ní spadající East Bohemia Energy Holding) byla společnost Dalkia Česká republika. Ta vypomohla s financováním transakce, která představovala 17,6 miliard korun. Účast Dalkie v zásadě představovala krátkodobou finanční půjčku.

Nyní se svazek ještě více prohloubil. Energetický a průmyslový holding získal pět procent Dalkie. Za malý balíček zaplatil lehce přes miliardu korun. Na dalších pět procent má opci.

Česká Dalkia loni vykázala obrat téměř 12 miliard korun, EBITDA se pohybovala kolem 4 miliard, instalovaný tepelný výkon skupiny se blíží čtyřem tisícům MWt a elektrický výkon 550 MWe. Patnáct procent společnosti vlastní od konce letošního jara polostátní energetický holding ČEZ. Mateřskou francouzskou Dalkii majoritně vlastní vodárenský gigant Veolia Environnement, minoritu drží energetický obr EdF.

Pro EPH akvizice pouhých pěti procent znamená posílení svazku s opravdu globálními koncerny.
-mot-

Předcházející článek

Brněnský mostařský veterán Vladimír Fišer roste, ale vydělává méně

Následující článek

Po stopách Mirka Topolánka, Aleše Řebíčka, Martina Romana …..