Gandalovič se lekl, sanace „Setuzy“ za státní peníze a přes Slovensko se odkládá

Minulý týden proběhl v Olomouci sněm Agrární komory ČR. Jeden z účastníků se zeptal přítomného ministra zemědělství Petra Gandaloviče co ví o tom, že společnost Oleofin vydává na Slovensku dluhopisy za 300 milionů korun. Jde o cenné papíry, které měl podle plánu Gandalovičova resortu koupit státní Podpůrný a garanční rolnický lesnický fond (PGRLF). Utržené peníze byly určeny k financování skupiny kolem někdejší Setuzy.

Ministr Gandalovič jasně neodpověděl a celou věc zamlžil řečmi o jakési všeobjímající pomoci zemědělcům a potravinářům, Bruselu, atd. Právě jeho ministerstvo ve spolupráci s PGRLF připravovalo projekt financování propojené potravinářsko-drogistické skupiny Setuza/Oleofin/STZ, kterou kontrolují Vladimír a Petr Sisákovi (otec a syn). Za státní peníze měly být sanovány finanční toky soukromé firmy, jejíž pověst je v posledních deseti letech přinejmenším diskutabilní.

Web motejlek.com o Gandalovičově „projektu“ a poněkud nestandardní schůzce s věřiteli Setuzy na ministerstvu zemědělství informoval jako první dvacátého sedmého února. (http://www.motejlek.com/news/gandalovicovo-ministerstvo-zemedelstvi-sanuje-rodine-sisakovych-jejich-setuzu/).

Oleofin, na nějž byl ministr dotazován, v minulosti působil jako servisní organizace Setuzy. Dnes zajišťuje nákup surovin a prodej výrobků pro STZ, která převzala drtivou většinu produkce Setuzy. Byznys této společnosti si letos rozdělily čtyři firmy. Kromě Oleofinu a STZ jde o Oleochem a Spolpharmu.

Na konci týdne ministr Gandalovič z projektu „odskočil“ a prozatím ho odložil. Pokud by nedošlo k medializaci státní pomoci vlastníkům výše zmiňované skupiny, státní peníze by už byly na cestě do pokladny Oleofinu. PGRLF by za ně získal v podstatě bezcenné papíry. „Dluhopisy vydané Oleofinem by si koupil jen blázen“.

Transakce byla vymyšlena fikaně. Obligace Oleofinu měly být zaregistrovány na Slovensku. Proč zrovna tam, je skutečně záhadou. Velmi košaté spekulace jsou v tomto případě na místě. V emisních podmínkách, které má web motejlek.com k dispozici stojí, že dluhopisy budou vydány v objemu až 300 milionů korun českých s pevnou roční úrokovou sazbou ve výši 7 procent a splatností v roce 2014.

Za zmínku zvláště stojí, že jde o neveřejnou nabídku omezenému okruhu osob . Jak již bylo výše napsáno, dluhopisy měl nakoupit státní PGRLF.

Gandalovičem připravovaná transakce upoutala pozornost ministerstva financí. Objevila se dokonce zmínka, že je to celé na trestní oznámení.

Ministr zemědělství, místopředseda ODS a bývalý primátor Ústí nad Labem Gandalovič má s majiteli a ředitelem uskupení STZ/Oleofin silně nadstandardní vztahy (přinejmenším si tykají). V jeho šlépějích jde i jeho nástupce v čele ústecké radnice Jan Kubata (ODS). Je ale poněkud důslednější. Pro rodinu Sisáků pracuje vydatněji. Je členem představenstva Oleofinu, Oleofinu HC a také Spolku pro chemickou a hutní výrobu, který Sisáci kontrolují už delší dobu. Právě tato firma je v poměrně složité situaci. Pravděpodobně poskytla významné garance a záruky za někdejší Setuzu a skupinu kolem ní.
-mot-

Předcházející článek

Zemřel raketový konstruktér Dmitrij Kozlov

Následující článek

Borci z PPF vymysleli nové ostrovy