Gandalovičovo ministerstvo zemědělství sanuje rodině Sisákových jejich Setuzu

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) se rozhodl, že jím řízený resort bude řešit dluhy soukromé společnosti, s jejímiž šéfy se dobře zná.

Před zhruba čtrnácti dny proběhla na ministerstvu zemědělství zajímavá schůzka. Státní úředníci si pozvali některé dodavatele a zároveň významné věřitele propojené potravinářsko-drogistické skupiny Setuza/Oleofin/STZ, kterou prostřednictvím společnosti Via Chem Group a dalších firem kontrolují Vladimír a Petr Sisákovi (otec a syn). Důležité jsou STZ, která převzala byznys a podstatný majetek Setuzy a Oleofin, který jako sesterský podnik zajišťuje pro STZ nákup surovin a prodej výrobků. Původní Setuza se stává pouze jakousi schránkou.

Mezi účastníky (dodavateli řepky) „summitu“ byli Václav Krákora ze Zemky Praha, Petr Davídek z Pilstl Tradingu, Antonín Doleček z choceňské Osevy Uni, Miloš Marek z Heelu, dále zástupci společností Arimex Trade, ZZN Děčín, Mlecoopu a Karel Kuropata s Lubomírem Juráškem z MSK Kroměříž. Těmto věřitelům skupina Setuza/Oleofin/STZ dluží téměř 400 milionů korun.

Zástupci ministerstva zemědělství zmíněné obchodníky přesvědčovali, aby skupině nepřerušili dodávky řepky. Zároveň jim nastínili, jak budou probíhat platby. Věřitelům bylo řečeno, že nové dodávky řepky budou hrazeny faktoringem přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Staré dluhy by měly být na základě splátkového kalendáře zaplaceny z peněz Oleofinu, které si půjčí a získá z emise dluhopisů. Jednou z variant je, že celou emisi v uvažovaném objemu 300 milionů korun koupí státní PGRLF.

Dnes mají problémy s platbami téměř všechny významné české potravinářské firmy. Je proto poněkud zvláštní, že stát reprezentovaný ministerstvem zemědělství se tak výrazně angažuje právě a jen v sanaci finančních toků skupiny kolem někdejší Setuzy. Vysvětlení se možná skrývá za nadstandardními vztahy ministra zemědělství Petra Gandaloviče s Petrem Sisákem a šéfem STZ Martinem Procházkou.

Za zmínku stojí rovněž skutečnost, že majitelé Setuzy požadují po státu náhradu škody ve výši kolem 700 milionů korun. Ta jim měla být způsobena exekucí, která proběhla v listopadu 2006. Návrh na její uvalení schválila vláda, neboť Setuza nesplácela více než čtyřmiliardový dluh státnímu PGRLF. „Je to řešení transparentní. Stát zastoupený PGRLF se tak může domoci svých oprávněných pohledávek,“ řekl tehdy po jednání vlády premiér Mirek Topolánek.

-mot-

STZ – Dominantně největší tuzemský zpracovatel olejnin a producent rostlinných jedlých tuků. Společnost dále vyrábí prací prášky, mýdla, aviváže, kolínské, pleťové vody a zejména oleochemické výrobky.

Předcházející článek

Chrenkův třinecký Enron dluží miliardy, 300 miliony je postižená i Raiffeisenbank

Následující článek

Ředitel Zentivy Michal prodal poslední akcie, dostal za ně přes 1,5 miliardy korun