Chrenkův třinecký Enron dluží miliardy, 300 miliony je postižená i Raiffeisenbank

Pád někdejšího obchodníka s elektrickou energií Moravia Energo bude mít mnohem více devastující následky, než se dosud počítalo. Věřitelé mají ve firmě, za níž stojí pětačtyřicetiletý miliardář Tomáš Chrenek, utopeny miliardy korun. Podle důvěryhodných informací webu motejlek.com patří mezi významné věřitele také Raiffeisenbank. Její expozice vůči Moravia Energo se pohybuje kolem 300 milionů korun.

Včera přiznala minimálně miliardovou angažovanost ve formě úvěrů a garancí Komerční banka. Jasné je, že firma dluží i polostátnímu energetickému holdingu ČEZ, který už dříve oznámil ukončení dodávek elektřiny. V dnešních hospodářských novinách se objevily jména dalších věřitelů. Deník zmiňuje českou pobočku švýcarského Atelu, který vyrábí elektřinu u Zlína a v Kladně. Má jít až o 850 milionů korun. Pohledávky za Moravia Energo potvrdily Hospodářským novinám i Czech Karbon a První energetická, která by měla spadat pod formující se holding J&T, PPF a Daniela Křetínského.

Pokud se nestane zázrak, věřitelé o drtivou většinu peněz přijdou. Zpeněžení majetku padlé firmy se bude pohybovat maximálně v řádu stovek milionů. Dluhy jsou ale miliardové. Není vyloučeno, že překračují hranici nejméně tří milliard korun.

Zdá se, že spolumajitel propojené skupiny Finintrading/Moravia Steel/ Třinecké železárny Tomáš Chrenek přecenil síly. Byznys s elektřinou navždy poškodí jeho jméno. Na druhou stranu, je těžká doba a podobné problémy mohou potkat úplně každého.

-mot-

Předcházející článek

Komerční banka hlásí miliardového neplatiče

Následující článek

Gandalovičovo ministerstvo zemědělství sanuje rodině Sisákových jejich Setuzu