Gazprom začal Česko favorizovat pro vybudování podzemního zásobníku plynu

Vladimír Chandochin, šéf logistiky Gazprom exportu řekl v rozhovoru pro časopis Gazprom, že jeho firma vážně uvažuje o České republice jako o jedné z možných zemí pro vybudování podzemního zásobníku plynu. Gazprom export v tomto smyslu už vede jednání se skupinou MND, kterou zastřešují Moravské naftové doly. Ještě v nedávné minulosti Gazprom předpokládal, že zásobník vybuduje spíš v Rakousku nebo Německu.

Ruská skupina Gazprom nutně potřebuje v Evropě vybudovat síť podzemních zásobníků. Jenom tak může naprosto spolehlivě zajistit dodávky zemního plynu. S MND podepsal v prosinci roku 2008 Memorandum o spolupráci v oblasti skladování plynu. Tento dokument měl být základem pro jednání o výstavbě nového zásobníku o kapacitě zhruba 500 milionů metrů krychlových. Nyní se ukazuje, že tomu tak skutečně může být. Případná investice by se měla pohybovat v řádu mnoha miliard korun.

Skupinu MND zatím ještě kontroluje rozhádaná rodina Komárkových. Dalšími nepřímými vlastníky jsou E.ON Ruhrgas International a Slovenský plynárenský priemysel.
-sud,mot-

Předcházející článek

Dřevozpracující družstvo Lukavec pohltí Kili, vzniká skupina s 3,5 miliardovými tržbami

Následující článek

Pitr, Provod a ministryně Kovářová