Jančura & Fischer, více než malé množství paralel

Řecko pod deset tisíc, garance maximálního servisu a nejnižší ceny. Podepsán a vyfocen Radim Jančura, majitel Student Agency. U cestovních kanceláří není obvyklé, že je inzerce postavena na fotografii majitele firmy. Firmy logicky preferují krásy nabízených destinací před šarmem svých majitelů. Tedy, naposledy nám zájezdy osobně nabízel Václav Fischer, člověk, dnes již mytická/tragická postava českého cestování.

Fischer totiž zcela jistě změnil poměry na trhu cestovních kanceláří. Jeho CK Fischer podle odborníků změnila cestovní návyky Čechů, Moravanů i Slezanů. To Radim Jančura změnil poměry v autobusové dopravě. A jeho Student Agency jistě změnila úroveň cestování, na kterou byli zvyklí Moravané, Slezané i Češi.

Fischer přišel z Německa. Jančura přichází pravidelně z Brna. Co si budeme namlouvat, obojí je zhruba stejná cizina.

Fischer měl politické ambice a stal se nakonec senátorem. Jančura senátorem není, ale jinak s chutí veřejně cepuje Kalouska, ministra dopravy či práce a sociálních věcí. Mimochodem, už na podzim jsou i senátorské volby a jedno místo bude i v Brně.

Fischer se zbláznil do letadel. Jančura se zbláznil do vlaků.

Oba muži měli společnou i jistou umanutost, se kterou se pouštěli do argumentace. Fischer byl nepříjemný diskutér, Jančura je to samé. Stačí se podívat na několik ukázek v archívu televize. Ani jeden podnikatel nedokázal reagovat na argumenty druhých jinak než útokem.

Fischer měl kolem sebe na důležitých postech ženy. Jančura má ve vedení firmy snad výhradně ženy. Každopádně v obou firmám řídí finance ženy. To není kritika – právě naopak, je to sympatické. Navíc pohnutky obou jsou v tomto případně nejspíš diametrálně odlišné.

Naštěstí zde jakékoliv paralely mezi profesními životopisy obou výrazných mužů končí.

Fischer se dostal do problémů, a tak radši nezveřejňoval své hospodářské výsledky. Jančura má sice na stránkách Student Agency poslední čísla z roku 2009, ale rejstříkový soud již obsahuje i výroční zprávu za rok 2010. V obou letech jsou výsledky firmy podobné, tedy v zásadě solidní. Ovšem až uzávěrka za rok 2011 ukáže, co s ekonomikou jeho firmy udělaly ony zmíněné vlaky, a naznačí, co lze očekávat do budoucna.
-um-

Předcházející článek

Skupina Czech Coal loni opět vydělala výrazně méně než miliardu korun

Následující článek

Obce a města proti Kalouskovi