Komárci v akci: SPP Bohemia podala žalobu na vlastního místopředsedu, na soudy pak nechodí

Nekonečná story kolem uchvácení obrovského majetku propojené petrolejářsko-plynárenské skupiny Europgas/SPP Bohemia/Moravské naftové doly ze strany rodiny Komárkových se stává opravdovou fraškou.

SPP Bohemia podala v roce 2008 žalobu na vlastního místopředsedu představenstva Roberta Jeana Zadoru. Firma se domáhá náhrady domnělé škody, kterou měl šestapadesátiletý Francouz způsobit. Žaloba se skládá ze dvou částek – majetkové újmy a nákladů na právní zastoupení. Zadorova právní zástupkyně označila podání žaloby za účelové. „Má Roberta Zadoru zastrašit a odradit ho od dalších kroků, které mají ochránit práva akcionáře v SPP Bohemia,“ řekla advokátka před soudkyní Jaroslavou Bernou.

Její teorii o zastrašování do značné míry potvrzuje průběh dnešního soudní přelíčení. Žalující strana, tedy SPP Bohemia, se k soudu vůbec nedostavila. A to bez omluvy či jakéhokoli vysvětlení. Soudkyně připomněla, že firma byla obeslána a zásilku s datem jednání si vyzvedla 26. října.

Soudkyně Berná dnes prohlásila, že vyzve SPP Bohemia, aby doložila náklady právního zastoupení a jejich skutečné uhrazení. Peníze měly být vyplaceny advokátní kanceláři Konečná & Šafář, která patří k dvorním právníkům Karla Komárka prostředního a jím ovládaného holdingu KKCG. Právě skupina KKCG ovládá firmu SPP Bohemia a je ve sporu s druhým akcionářem, kterým je Slovenský plynárenský priemysel.

KKCG drží padesát procent v Europgasu, který je polovičním vlastníkem v SPP Bohemia. Komárkové tedy v SPP Bohemia drží vlastně jen čtvrtinu, ale společnost zcela ovládají. V představenstvu jim „překáží“ pouze Zadora. Francouz je šéfem obřího konglomerátu GDF Suez pro Slovensko. Z tohoto titulu sedí i v představenstvu Slovenského plynárenského priemyslu, který je z 24,5 procent vlastněn skupinou GDF Suez.

Spor o Zadoru úzce souvisí se zápasem o obrovský majetek, který spadá pod SPP Bohemia. Jde o dvacetimiliardová aktiva, zejména pak o velký zásobník zemního plynu v Dolních Bojanovicích, majoritní podíl v Moravských naftových dolech, více než pětinu v Severomoravské plynárenské, téměř 19 procent ve Východočeské plynárenské, přes dvě procenta v Jihomoravské plynárenské. SPP Bohemia dosáhla v roce 2008 konsolidovaný zisk před zdaněním ve výši 2,22 miliard korun.
-mot-

Předcházející článek

Tlak Tykače a spol. zřejmě urychlí projekt výstavby paroplynového zdroje v lokalitě Mělník I

Následující článek

RPG Byty začala mohutně nabírat úvěry, jako zástava slouží obytné domy