Komárek v Rusku? Nezabírá ani Švarc, takže zatím vůbec nic

Čtyřicetiletý Karel Komárek prostřední se opravdu hodně snaží proniknout na ruský trh fosilních paliv. Aby posílil naději na úspěch, najal Pavla Švarce, bývalého generálního ředitele a předsedu představenstva Lovochemie, Unipetrolu a naposledy státního Čepra. Na první pohled zkušeného matadora s perfektním profesním životopisem.

„Vždycky jsem říkal, že Unipetrol se dá řídit v sobotu dopoledne U slepiček mezi osmou a dvanáctou. Popovídám si s ředitelem chemičky, který mi řekne hlavní věci, které chce řešit a svůj návrh řešení zdůvodní. Já se k tomu vyjádřím a za hodinu jsme hotoví,“ řekl ale loni Andrej Babiš, majitel Agrofert Holdingu. Tímto vyjádřením poměrně přesně popsal, o čem vlastně mohou být Švarcovy zkušenosti a dovednosti.

Švarc začal v polovině ledna letošního roku řídit byznys skupiny KKCG v segmentu zpracování ropy v Rusku a východní Evropě. Stěžejním projektem měl být ropný terminál v Primorsku poblíž St. Petěrsburgu. Z překladiště kousek nad někdejším Leningradem měla putovat ruská ropa tankery především do evropských přístavů. „Definitivní rozhodnutí o jeho výstavbě by mělo padnout v březnu 2009,“ sdělil webu motejlek.com loni v prosinci Švarc. „Už brzy něco zásadního oznámíme,“ tvrdil někdy na konci letošního jara jeden z Komárkových lidí.

Je listopad a skupina KKCG neoznámila vůbec nic. Stejně tak Švarc. V ruských médiích o aktivitách KKCG rovněž není ani zmínka. Švarc přitom na projektu „pracoval“ již v době, kdy řídil státní Čepro. „Poskytoval jsem jim jakousi odbornou expertízu,“ přiznal loni webu motejlek.com sám Švarc.

Komárek se do Ruska pokouší proniknout delší dobu. Například loni v únoru jedna z jeho firem podepsala memorandum s několika ruskými podniky a regionální vládou Sverdlovské oblasti o možné výstavbě rafinerie ve městě Verchoturje. Projekt podle očekávání padl na tom, že ruská strana nebyla schopná zajistit dostatek ropy a plynu. Projekt byl od samého počátku neuskutečnitelný.
-mot-

Předcházející článek

Milutin Perič loni vybral od gamblerů 10,4 miliardy korun

Následující článek

Bývalý trpaslík ze Svijan zvýšil čistý zisk na 97 milionů korun