Konec lžím, premiér prostě a jednoduše selhal

Dnes jsou to tři měsíce od Babišova tweetu o tom, jak jsme na tom dobře… je zřejmé, že opravdu vyměnil úspěch ve volbách za brutální nárůst případů a mrtvých. Jsme v agónii a teď už jenom čekáme na vakcínu.

Nejvíce případů Covid-19 má momentálně Bahrain: necelých 63 tisíc na 1 milion obyvatel. Následují Katar, Belgie, Arménie, Švýcarsko a… Česko! Ano, jsme šestou nejpostiženější zemí celého světa (státy pod milion obyvatel jsou pominuty). Na jeden milion obyvatel máme přes 51 tisíc pozitivních případů.

Namítnete, že to přece není možné. Vždyť před několika měsíci český premiér deklamoval svou slovenskou angličtinou, že jsme best in Covid. Pak vítězoslavně mával statistikou počtu mrtvých a křičel na všechny: „Jsme na tom velmi dobře!“

Jak na tom tedy jsme?

V počtu úmrtí jsme už 15. nejhorší zemí světa. Aktuálně šplhá počet mrtvých nad 9 tisíc, v přepočtu na 1 milion obyvatel k 850 mrtvým. Pro srovnání, trumpovsky šílené USA jsou na čísle 868 a nachází se pouhé dvě příčky nad námi. A co naši sousedi? Polsko 543, Rakousko 496, Německo 237 a Slovensko 186.

Znamená to, že premiér určil strategicky, že budeme preferovat ekonomiku jako například Švédsko či Švýcarsko? Nevypadá to tak. Ministryně financí se dokonce ani nepokusila sestavit státní rozpočet pro rok 2021. To je opravdu unikát.

Mimochodem, jak je na tom vlastně to „zatracované“ Švédsko? Zemřelo tam přes 700 lidí na milion obyvatel, případů mají na milion pod 28 tisíc. Celkově se ve Švědsku od začátku pandémie nakazilo 279 tisíc lidí, u nás 551 tisíc.

Můžeme mít na pandemii různé názory, je ovšem naprosto nepochybné, že jsme jednou z nejpostiženějších zemí celého světa. Ale co hůř, není to vyváženo vůbec ničím pozitivním, o ekonomických dopadech nemluvě. Vláda v čele s premiérem navíc ztratila důvěru, která je pro zvládnutí krizových situací klíčová.

Premiér Babiš tedy nade vší pochybnost fatálně selhal. V privátní sféře by letěl na hodinu, nejspíš i s trestněprávní dohrou. Zvládnout krizovou situaci prostě nemůže pološílený klaun, který je evidentně úplně mimo a ve spolupráci se svým týmem jen protahuje agónii, která stojí další životy a miliardy.

Ale jak známo, stát není firma.

Předcházející článek

Velice košatý kapitalista se na prahu Abrahámovin stahuje z první linie

Následující článek

Miliardová transakce na české IT scéně: Prodal se nenápadný světový hráč