Konkurs největší kampeličky se chýlí ke konci, jen v dceřiném Družstevním holdingu jí zmizely více než 2 miliardy korun

Soudkyně Krajského soudu v Ostravě požehnala výplatu věřitelů zkrachovalého Družstevního holdingu. Dominantně největším z nich je mateřská I. Družstevní záložna. Její uznané pohledávky vůči holdingu dosáhly výše 2,26 miliard korun. Kampelička nakonec dostane vyplaceno 173 milionů korun. Odepíše tedy více než dvě miliardy korun.

I. Družstevní záložna bývala největší kampeličkou v zemi. Největší část jejího majetku byla postupně převedena do dceřiného Družstevního holdingu. Poté zmizel v nenávratnu. Obě „organizace“ byly brutálně vytunelovány a zkrachovaly. I. Družstevní záložna byla založena na začátku roku 1996. Během několika let dokázala nastřádat na vkladech od více než 22 tisíc lídí kolem 3,5 miliard korun. Zkraje listopadu 1999 na ni byla uvalena nucená zpráva a v prosinci o rok později šla do konkursu. Družstevní holding zkrachoval na konci července 2000. Svého času vlastnil více než deset procent někdejší Nové huti (dnes ArcelorMittal Ostrava). Balík akcií později koupily Třinecké železárny.  

V souvislosti s vytunelováním I. Družstevní záložny bylo odsouzeno několik osob. Vzhledem k rozsahu škody šlo ale o naprosto zanedbatelné tresty.

-mot-

Předcházející článek

Pavel Švarc končí ve státním Čepru, bude pro Komárka stavět ropný terminál v Rusku

Následující článek

Pomoc potřebným – peníze pro Širokého a Kmotríka