Leo Express chce expandovat, emituje dluhopisy s poměrně zajímavým výnosem

Česká národní banka před pár minutami schválila soukromému vlakovému přepravci Leo Express emisi dluhopisů v celkovém objemu 550 milionů korun. Firma sedmadvacetiletého byznysmena Leoše Novotného s nimi jde na retailový trh a láká na roční výnos 7,5 procenta. Splatnost je pět let. Aranžérem emise jsou J&T Banka a Raiffeisenbank. Ze strany J&T jde v poslední době o další z emisí dluhopisů firem českých a slovenských kapitalistů.

Leo Express začal v půlce listopadu provozovat moderní švýcarské vlaky na trati mezi Prahou a Ostravou, čímž vstoupil do přímé konkurence s Českými drahami a společností RegioJet Radima Jančury. V nově liberalizovaném trhu hodlá dále expandovat na českých pateřních tratích a posléze také v dalších zemích střední Evropy. Zatím je firma ve zkušebním módu, v provozu jsou jen dva vlaky z Prahy do Ostravy a zpět denně, které byly dopravci přiděleny mimo jízdní řád v časech mimo špičku. Přesto se jimi za první týden svezlo zhruba čtyři tisíce cestujících. LEO Express privátní železniční dopravě předpovídá stejně dynamický vývoj, jaký měla v devadesátých letech osobní letecká doprava. Tu dnes v Česku z čtyřiceti procent zajišťují soukromé firmy.

Ostrý provoz Leo Express zahájí 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád. Na trati mezi Prahou a Bohumínem, kam se prodlouží trasa z Ostravy, bude denně osm černozlatých souprav Novotného flotily. Peníze z dluhopisů hodlá firma použít na nákup dalších vlaků. Dá se očekávat poměrně slušný zájem, firma má důvěru některých zajímavých investorů, například třineckého Martina „Banána“ Burdy. Jestli ale bondy nakoupí, jisté vůbec není.
-pes-

Předcházející článek

Islanďané lámou rekordy, půjčka u jejich české dcery nese RPSN ve výši 22 711 procent

Následující článek

In its highest-profile ongoing investment project, Penta is struggling with the ING Investment Fund