Miliardář René Holeček prodává svoji spediční skupinu

Investor a jeden z původních privatizátorů Třineckých železáren dvaačtyřicetiletý René Holeček prodává spediční a logistickou skupinu Čechofracht. Podnik s více než desítkou dceřiných společností kupuje ostravská OKD, Doprava, která spadá pod New World Resources Transportation. Jako první o akvizici informoval server iHned.cz. OKD, Doprava v poslední době pohltila firmy Viamont Cargo a běloruský Belterminal, jehož podstatným majetkem je překladiště v Brestu.

Hodnota transakce dosáhne desetimístné částky. Klíčovou společností skupiny Čechofracht je Spedi-Trans Praha. Jenom tato firma v roce 2007 utržila 3,5 miliard korun a vydělala 106 milionů po zdanění. Čechofracht byl založen na začátku padesátých let. Šlo o klasický komunistický podnik zahraničního obchodu (PZO).

Holeček na začátku devadesát let stál u zrodu 1. Silas. Společnost byla v roce 1996 hlavním privatizátorem Třineckých železáren. Holeček na začátku roku 1998 ocelářství opustil a začal investovat do různých oborů. Vlastní a provozuje největší síť golfových areálů v České republice, podílí se na řadě nemovitostí, držel podíly v několika velkých společnostech typu Spolana, Jäkl Karviná (dnes ArcelorMittal Tubular Products Karviná), Vodovody a Kanalizace Trutnov, Kovona nebo Severomoravská energetika. O nemovitosti se mu stará například exministr Ivan Pilip. Jeho nejbližším obchodním partnerem je někdejší první muž Třineckých železáren Rudolf Ovčaří.
-mot-

Předcházející článek

Jak se to dělá v Česku

Následující článek

Českým aeroliniím se podařilo zvýšit vytíženost letadel