Nejúspěšnější projekt Miroslava Kalouska – pár poznámek k němu

„Závislosti vedou ke zločinu. Když budete mít velkou skupinu lidi, kteří jsou závislí na drogách, budete mít větší kriminalitu. Když budete mít více lidí závislých na automatech, budete mít větší kriminalitu. Lidé se dostávají do neřešitelných situací, když se stanou závislými. A někteří si jako řešení vyberou zločin, někteří zbankrotují a někteří mohou spáchat sebevraždu,“ Warren Buffett, interview 2004, iniciativa proti gamblingu v Nebrasce

VLT = videoloterijní terminál, produkt legislativy ministerstva financí ve spolupráci s hazardním průmyslem

Technické hry VLT vloženo, ČR, rok 2010, čísla ¨údajně vyplaceno¨ nemá vůbec smysl zveřejňovat, kontrolu provádí stejný úřad co VLT povoluje a vyplacení se ‘prokazuje’ formálně, softwarově.

2006… ?
2007…22 160 000 000 Kč nástup Miroslava Kalouska na ministerstvo financí a strmý růst VLT
2008…35 906 000 000 Kč
2009…53 416 000 000 Kč
2010…64 330 000 000 Kč

Momentálně největši projekt podílející se na devastaci České republiky s důsledky socialního rozpadu a korupce na všech úrovních veřejné správy.

Masově rozšířené VLT považují na ministerstvu za běžný druh zábavy.

V ČR se v roce 2010 utratilo za vstupné do kina cca 1,5 mld Kč, za hazard 125 mld Kč. Celá industrie zábavy, provozovatelé kin, koncertů, festivalů, restaurací, knihkupectví, divadel, sportovišť a cokoli, co se dá nazvat zábavou, neutrží ani zlomek toho, co hazard.

Nejúspěšnější loňský film AVATAR vidělo za rok 2010 celkem 1,152.278 diváků a tržby ze vstupného činily 188 milionů korun. To utrží Kalouskovým ministerstvem financí povolená VLT každý den v roce, jeden den vedle druheho, včetně sobot a nedělí, 365 x. Celý hazard utrží za jediný den dvakrát tolik, než nejúspěšnější film minulé sezony za rok.

Pokud je hazard, dle Kalouskova resortu, zábava, tedy něco jako kino, pak by výdaje obyvatel za zábavu mohly/měly být aspoň ve stejném řádu. Ne o dva řády jinde. Pokud se chceme přiblížit výdajům za kino, musíme vzít tržby tří největších filmových studií Warner Bros, Fox a Disney, ale jinou zemi s o dva řády více obyvatel a cca trojnásobkem příjmu na hlavu.

Na území USA, které má 640.000 Kč median příjem na hlavu 25+ a třicetkrát více obyvatel než ČR, se pak dostaneme do srovnatelných čísel, jako tržby hazardu v maličké a jistě ne bohatší ČR.

Pokud se majitelé a ředitelé pojišťoven, bank, medií, výrobci a prodejci automobilu, řetězce s čímkoli, poskytovatele opravdových služeb, prodejci čehokoli, ve velkém i malém, domnívají, že se jich hazard netýká, jsou na omylu.

Stále rostoucím číslem VLT vloženo (65 mld. Kč v roce 2010) a číslem hazard celkem (125 mld. Kč v 2010) se jich to týká velmi. Ty peníze totiž někde, někomu podstatně chybí. A tyto peníze už nejsou drobné. 125 miliard korun které proletí a skončí většinově u některé z 12 největších hazardních firem, chybí všem. Těm co je prohrávají, i těm, co je nemohou utržit za opravdové zboží a služby.

Argumenty tipu, že hazard z toho lidem spoustu peněz vrací jsou nesmysl, hazard nikdy, nikomu nic nevraci. Nikdy. Jen na plakátech a v zákulisí. Mïnisterstvo financí je schopno učinit cokoli, včetně porušování ústavních práv obcí na regulaci na svém uzemí, tak, aby tento patologický stav udrželo co nejdéle v chodu. V prospěch nás všech.

Na hazardu je závislých (patologičtí + problémoví hráči) několik set tisíc lidí (Česká republika tento údaj záměrně nesleduje, nejsou proto k dispozici přesná čísla). Odhady dělané na základě porovnávání se zahraničím hovoří až o 5,5 % populace.

Jeden gambler negativně ovlivňuje 10 až 15 dalších osob (rodina, kamarádi, známí, kolegové ze zaměstnání). Ročně je v důsledku problémů způsobených hazardem v ČR spácháno dle odhadů 600 sebevražd.

30 až 50 % tržeb heren a kasin pochází od problémových či závislých hráčů, 60 % závislých hráčů je zapleteno do trestné činnosti, 50 % závislých hráčů se dopouští násilí v rodině, 50 % závislých hráčů se rozvede, 63 % závislých hráčů jsou alkoholici, 20 % bezdomovců jsou závislí gambleři. Herny a kasína mají metodiku a školí zaměstnance jak tyto lidi udržet v chodu, dostávat je do heren, přátelit se s nimi etc.

Typický gambler prohraje výplatu a úspory, gambler tvoří a nesplácí dluhy, gambler přivede svou rodinu a děti do bezvýchodné dluhové pasti, kolotoče exekucí a ztráty majetku, gambler nedodržuje smlouvy, gambler krade v práci a přichází o práci, gambler opouští či způsobí rozpad rodiny

Nejedná se o srovnatelnou zábavu s kinem a divadlem, nejedná se vůbec o zábavu, nejedná se o podnikání, není to služba a není to produkt, je to pouze vládou, parlamentem a stranami tolerovaný a podporovaný transfer peněz.

GGR (Gross Gaming Revenue) – hrubé výnosy, vklady minus vyplacené výhry, jsou nejlépe vypovídajícím nástrojem pro srovnání sázkových trhů. Při přepočtu v poměru hrubých příjmů tak ČR obsadí v GGR na obyvatele částkou 258,3 EURO 3.místo. Pokud přepočteme GGR v bohatších zemích na průměr EU nebo pokud do výpočtu zahrneme také internetové sázení, jsou Češi v hrubých výnosech loterijního průmyslu na obyvatele na 1. místě v rámci EU. Češi, na to jak málo vydělávají, hrají nejvíc v Evropské unii.

Ve Francii připada na jeden automat 18 000 obyvatel. V Brně i jinde 60 obyvatel. Pokud bychom poklesli na přijatelnou, francouzskou úroveň, z 5000 automatů, by jich bylo cca 100 v Praze a okolo 20 v Brně.

Argumentace ministerstva financí, je zcestná, účelová a neobhajitelná, trvale ve prospěch hazardního pseudoprůmyslu.

Žádné sugestivní otázky o motivaci Kalouskova úřadu klást netřeba, celé je to velmi jasné a BIS na to upozorňuje tradičně, již mnoho let ve výročních zprávách. A i možná tolerance a nečinnost těch, co by měli konat, je v tomto případě aktivní účastí na problému.

„Kdyby moje dítě hodilo korunu do automatu, tak mu dám facku. Jinak ne, ale za toto jo.“
Michal Horáček v rozhovoru pro časopis Toplife (12/2012).
Martin Šuba, spolupracovník Brnění

http://stophazardu.cz/index.php/stranka/5

http://stophazardu.cz/uploads/assets//hazard-v-cr-analyza.pdf

Předcházející článek

Investoři nechtějí euro francouzské, španělské, belgické a žádné jiné. Investoři chtějí euro německé

Následující článek

Zdvořilostní návštěva v Terstu končí, Petr Kellner bude vyprodávat akcie Generali