Někdo bude muset z kola ven. Aktuálně to vypadá na šéfa Českých drah Petra Žaludu

Nový ministr dopravy Petr Bendl během krátkého pobytu v úřadě vyměnil několik náměstků. To je běžný postup. Další změny s jistým odstupem budou následovat v organizacích a firmách, které pod Bendlův úřad spadají. Také běžný postup. Klíčovými a rozhodujícími „Bendlovými podniky“ jsou Správa železniční dopravní cesty, České dráhy, ČD Cargo, České aerolinie, Letiště Praha, Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo různé dopravní a infrastrukturní fondy. Souhrně spravují majetky v řádu až stovek miliard korun a jsou prolezlé takzvanými ohlodávači státních kostí. S každým novým ministrem se objevují další, kteří jsou připraveni vystřídat své předchůdce.

I z tohoto důvodu bude muset některý z šéfů výše zmíněných podniků padnout. Podle důvěryhodných informací webu motejlek.com je nejvíce ohrožen dvaačtyřicetiletý Petr Žaluda, jenž je předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah teprve rok. Bývalý šéf pojišťoven Wintherthur a Axa pro ČR a Slovensko údajně s odchodem počítá. Jeho odvolání je navíc poměrně lehce vysvětlitelné. České dráhy loni v osobní dopravě prodělaly téměř čtyři miliardy korun.

Dráhy zastřešují řadu firem a obrovský majetek v řádu desítek miliard korun. Předloni skupinou Českých drah proteklo více než padesát miliard korun. Jde o podnik, kde se mohou ztrácet obrovské částky. Proto jsou i ony rejdištěm různých šíbrů.

-mot-

Předcházející článek

Havlův příznivec v čele evropského uhlí

Následující článek

Z New Yorku přiletěla pořádná sekera. Akcionáři CETV od loňského května přišli o 55 miliard korun