Hamé v Rusku nemilosrdně bojuje za práva svých paštik

„Naučím všechny Rusy jíst paštiky“ – přislíbil svého času Vladimíru Putinovi dnes už bývalý majoritní vlastník české potravinářské společnosti Hamé Leoš Novotný. Nyní se Hamé soudí o svou obchodní značku s ruskými konkurenty. Česká firma ohodnotila utrpěné morální ztráty na 8,25 milionů rublů (více než 200 tisíc eur).

Arbitrážní soud Moskevské oblasti zkoumá spor „Hamé vs. «Наше»“. Jedna z největších českých potravinářských firem, výrobce paštik, dětské výživy a kečupů, bojuje o právo na výlučné používání své obchodní značky, kterou, jak míní Hamé, bezostyšně zneužívá konkurence. Parazity mají být Ruzkom a Lytkarinský masokombinát.

Hame1b

Podle představitelů ruské divize firmy Hamé vše začalo stížnostmi zákazníků na kvalitu paštik. Ruské oddělení začalo situaci řešit a zjistilo, že nešlo o produkci Hamé, nýbrž o paštiky značky „Наше новое качество“ („Naše nová kvalita“), jejichž obaly se podobají těm od českého výrobce jako vejce vejci. Obchodní značka „Наше новое качество“ patří společnosti Ruzkom, plnění pak zajišťuje Lytkarinský masokombinát.

Hase1b

Marketingoví pracovníci ruského oddělení Hamé tvrdí, že Ruzkom jednoduše okopíroval vzhled obalu a loga jejich firmy a použil je pro svou značku (zdroj RBK daily). Slovo „Наше“, psané na plechovkách s paštikami, je opticky velmi podobné slovu Hamé, a vedle něj je maličkými písmenky připsáno „новое качество“ (nová kvalita). „Nezákonně používané označení, které je vzhledově podobné, klame zákazníky a poškozuje dobré jméno naší značky“, tvrdí ředitelka marketingového oddělení Hamé Foods Jelena Merach.

Hamé je jednou ze třiceti obchodních značek společnosti, které mají mezinárodní registraci, uznávanou mimo jiné i v Rusku. Představitelé společnosti Ruzkom tvrdí, že značku „Naše nová kvalita“, jež je jádrem sporu, vytvořili už před několika lety a v loňském roce podali přihlášku na registraci. Právníci ruského oddělení Hamé požadují po konkurenci, používající podle nich nečestné prostředky, kompenzaci ve výši 8,25 milionů rublů.

Hamé v minulosti už známkoprávní spory vedlo. V roce 2007 vyhrála moravská firma soudní při se slovenskou společností o právo používání obchodní značky paštik Májka. V letech 2002 až 2007 vložila společnost podle marketingové ředitelky Marcely Mitáčkové do prezentace Májky více než 185 milionů korun.

Celkem vlastní Hamé více než 200 obchodních značek na území České republiky a Slovenska a 30 značek mezinárodně uznávaných.
Natálie Sudlianková, Pražský telegraf – pro motejlek.com

Předcházející článek

Nejvyšší nabídku na polskou Energu podal Energetický a průmyslový holding

Následující článek

Švýcarská energetická skupina Alpiq pohltí další českou firmu