NWR oznámila další propad, výsledky jsou ale lepší, než se čekalo

Pokles výnosů o 31 procent, zvýšené náklady na těžbu tuny uhlí o 17 procent, pokles těžby o 25 procent, záporná EBITDA 50 milionů eur, to jsou základní parametry byznysu těžařské společnosti New World Resources v uplynulých devíti měsících. Cena akcie v reakci na oznámení výsledků třetího čtvrtletí padla o sedm procent, rychle se ale zvedla na plus sedm procent. Po hodině obchodování se držela na včerejší uzavírací hodnotě. Obecně platí, že výsledky jsou lepší, než se očekávalo.

Horníci v OKD, nejdůležitější firmě své holandské matky NWR, hrozí stávkou a vyjednávají o kolektivní smlouvě. Jeden ze čtyř dolů společnosti, Paskov na Ostravsku, bude uzavřen. Výkupní cena uhlí na trhu je enormně nízká. Dříve výnosný byznys se prostě dostal do těžké krize a NWR dělá vše pro to, aby propad udržela v únosných mezích.

Firma jede v úsporném režimu, náklady za tři čtvrtletí srazila a spalování hotovosti bylo utlumeno. V meziročním srovnání ale pokles vypadá hrozivě, stejně tak nárůst dluhu. Do konce roku dokončí NWR transakci se společností Metalimex, které prodává svou koksovnu OKK se zásobami za 95 milionů eur. Pro čtvrté čtvrtletí vyjednala poněkud vyšší prodejní ceny uhlí. To nejcennější, koksovatelné, které tvoří v současnosti 48 procent prodejů NWR, se bude prodávat za 101 eur za tunu oproti 91 v minulém čtvrtletí.

Už dnes přineseme videorozhovor s generálním ředitelem OKD a výkonným ředitelem NWR Jánem Fabiánem a jeho otcem, rovněž Jánem, uznávaným báňským profesorem.
-pes-

Dluh a peníze NWR po třetím kvartále
Období Čistý dluh Peníze a peněžní ekvivalenty
leden-září 2012 481 mil eur 157 mil eur
leden-září 2013 444 mil eur 672 mil eur

Předcházející článek

Akcionář ČEZ Michal Šnobr k auditu prodeje I & C Energo: Nesouhlas!

Následující článek

motejlek.tv: Ján Fabián ml., šéf OKD, a Ján Fabián st., báňský profesor