O první oběti ministra Andreje Babiše

Usednutí Andreje Babiše do křesla ministra financí s sebou ponese střet zájmů v podstatě na každém jeho kroku. Asi nejkřiklavěji bude působit ve vztahu dvou pardubických firem, chemičky Synthesie, vlastněné Babišovým Agrofertem, a na ní závislé Explosie, vlastněné Babišovým ministerstvem.

Synthesia je pro Explosii významným dodavatelem surovin pro výrobu výbušnin, jako jsou nitrocelulóza, ledek nebo nitrační kyseliny. Navíc od ní Explosia odebírá ještě energie. Stejně je na tom slovenská dcera Explosie Istrochem Explosives, která sídlí v Šale přímo v areálu tamního Dusla. To je také Babišovo.

Synthesia v minulých letech prokázala Explosii velké služby a trpělivost v její platební neschopnosti, mnoho desítek milionů korun pohledávek jí ponechávala daleko za splatností. Když bylo nejhůř, vypomohl stát. Třeba v roce 2012, kdy přinutil svůj jiný podnik Prisko k stomilionové půjčce Explosii na umoření jejích dluhů. Naposledy stát do Explosie loni v létě nalil čtvrt miliardy v rámci navýšení základního jmění.

Už za ministra financí Miroslava Kalouska se tyto kroky jevily jako nanejvýš podezřelé, zvlášť kvůli jeho vazbě na Richarda Hávu/Omnipol, tedy obchodního partnera Explosie a jejího potenciálního uchvatitele. Vztah ministerstva financí k Explosii byl za Kalouska prostě zvláštní. Firmu stát dovedl takřka ke krachu, nakonec ji ale vždy nouzovou injekcí pomohl, aby ji udržel v umělém spánku. Celé to působilo jako cílené oslabování potenciálně atraktivního sousta, které mělo být později zprivatizováno.

To, co bylo na úrovni spekulací, by ale za ministra financí Babiše vypadalo jako samozřejmý střet zájmů. Jen představa, že Babišem ovládaný státní podnik půjčuje jinému Babišovu státnímu podniku, aby měl na úhradu dluhu vůči Babišovu soukromému podniku, je absurdní. To by mohlo projít snad jen v Alijevovu Ázerbajdžánu.

Plány na privatizaci Explosie jsou stále aktuální a pro ministra Babiše to bude možná první velká výzva. Jako politik bude tlačen k prodeji, jako byznysmen ke koupi. Mluví-li Babiš o tom, že jeho politické angažmá je od něj vlastně oběť, první viditelná může být právě tato. Varianta, že by Explosii koupil Agrofert, což by ještě před rokem bylo zcela přirozené, je za dnešních okolností vyloučená. Snad.
-pes-

Předcházející článek

Polská EMC ovládaná Pentou navýšila kapitál a kupuje velkou nemocnici

Následující článek

Libor Sadílek a jeho půjčky ve stylu „náhlá investice v případě, že se objeví na trhu vhodná nemovitost“