Otavovo kovové impérium tíží firma Měď Povrly, nadějná je mlýnice

Dominantní tuzemský zpracovatel mědi společnost Měď Povrly dává devětapadesátiletému Petru Otavovi zabrat. Někdejší uhlobaron a mnohonásobný miliardář lije obrovské částky do záchany podniku, který koupil před pár lety. Loňská ztáta byla sice o 101 milionů nižší než v roce 2007, prodělek ve výši 93 milionů korun přesto znamenal propad vlastního kapitálu do záporu. Otava proto musel navýšit základní kapitál o více než 150 milionů.

Tržby Mědi Povrly, která vyrábí především plechy, pásy a krytiny z mědi, se udržely nad hranicí jedné miliardy korun, meziročně ale propadly o zhruba třicet procent. Letošní plán počítá s dalším třicetiprocentním poklesem a zhruba patnácti milionovou ztrátou.

Další Otavovy firmy loni vykázaly zisk. Obchodník s barevnými kovy, železným šrotem či ocelovými výrobky Metalimex dosáhl obrat 15,3 miliard korun a vydělal 191 milionů po zdanění, o devadesát devět více než v roce 2007. Otava si dvacet milionů stáhl jako dividendu. Letos se konečně naplno rozjede společnost Coal Mill, v níž vlastní Metalimex polovinu. Jde vlastně o mlýnici černého uhlí v Dětmarovicích. Produkované mlété uhlí se používá jako topné médium pro spotřebiče.

V zisku skončila i společnost Al Invest Břidličná. Největší tuzemský výrobce flexibilních obalových materiálu a jediný producent válcovaných polotovarů z hliníku vydělal 58 milionů v čistém. Konsolidovaný obrat překročil čtyři miliardy korun. Otava vlastní v Al Investu šedesát procent jako fyzická osoba.

Otava v minulosti s Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou ovládli za poněkud divokých okolností černouhelnou OKD, pochopitelně za její peníze. Před lety doly oficiálně prodali. Otavův syn je dodnes obchodním ředitelem OKD a podle lidí z uhelné firmy vystupuje spíše jako spoluvlastník, než jako najatý manažer.
-mot-

Předcházející článek

Druhá „rána“ pro ČEZ, tentokrát z Polska

Následující článek

Exuhlobaron developerem. V Andalusii financoval výstavbu luxusního satelitu