Polská chemička ZAK má potíže, mezi nejpostiženější patří český Chemoprojekt

Jeden z největších polských chemických koncernů ZAK (Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle) má podle respektovaného polského byznys deníku Parkiet problémy s platbami dodavatelům a vůči bernímu úřadu.

Spolu s polským plynárenským gigantem PGNiG má být největším postiženým věřitelem po splatnosti česká společnost Chemoprojekt, za níž stojí miliardář Tomáš Plachý. ZAK by jí měl dlužit kolem 10 milionů eur (přes čtvrt miliardy korun). Chemoprojekt získal loni od polské chemičky kontrakt za zhruba 1,5 miliardy korun. Šlo o dodávku jednotky na výrobu kyseliny dusičné o denní kapacitě 900 tun a jednotky na výrobu amonitrátu (dusičnanu amonného) o denní kapacitě 1800 tun.

Podle Parkietu Chemoprojekt v polovině listopadu pozastavil práce na projektu, který má být ukončen v příštím roce. Šéf ZAK Krzysztof Jałosiński tvrdí, že společnost platí. Polská společnost loni utržila v přepočtu kolem 10,5 miliard korun. Největším akcionářem je s osmdesáti procenty polská státní firma Nafta Polska.

Chemoprojekt, který loni dosáhl obrat ve výši 5,7 miliard korun, patří mezi významné dodavatele investičních celků v chemickém průmyslu. Je součástí propojené skupiny Safina/Chemoprojekt/Technoexport, pod níž spadají desítky firem v řadě zemí. Kontrolu nad uskupením drží sedmapadesátiletý Tomáš Plachý.
-mot-

Předcházející článek

Před dvaceti lety byl skartován svazek agenta Státní bezpečnosti Aleše Hušáka

Následující článek

Kolik toho vlastně u Komárků spravují