Poukaz do Rumunska
9. února 2010, 21:25
Padesát korun na pult se slovy „poukaz do Rumunska“ a obchod byl uzavřen. Každá kantýnská věděla, že má vytáhnout půl litru Rumu a nenápadně ho vysunout kupujícímu co nejblíže montérkám nebo prošívanému kabátu. Stavby, na kterých nešlo porušovat suchý zákon, snad ani nebyly. Stavbu dukovanské elektrárny hodnotí pamětníci určitě jako jednu z nejlepších, a nejen kvůli možným cestám do Rumunska.
Firmy ČEZ, Electrabel od GDF Suez, Enel a RWE si rezervovaly 9.15 procent každý, Iberdrola a ArcelorMittal po 6.2 procentech a Rumunsku na poukazu zbylo celých 51 procent. Určitě by někdo namítnul, a hlavně moje babička, že „spolky patří ďáblu“. Babičku jsem měl velice rád, ale kdyby žila, tak bych ji přesvědčoval, že v projektech jako ten rumunský, je to alespoň dobrý začátek.
Dva bloky typu Candu 6, třídy 700 MW elektrických, s reaktory chlazenými a moderovanými těžkou vodou, bude v úvodní fázi koučovat inženýrská firma AECL (Atomic Energy of Canada) z Kanady. Candu je v Kanadě silná karta a Rumuni zůstali věrni koncepci, kterou uplatnili na blocích již provozovaných (pokrývají asi 20 % stávajících potřeb). Plánované spuštění v letech 2016/2017 možná dozná posunu v čase dozadu a plánované náklady 4 miliardy EUR určitě ne směrem dolů.
Kdybych se tam dostal jednou aspoň do kantýny, tak budu pozorovat nenápadné pohyby směrem k zákazníkovi, zdali nekupuje něco jiného než nahlas tvrdí.
-frh-