PPF ovládne českou a slovenskou Telefóniku v třetí největší transakci, na niž se kdy podílel český cílový vlastník

Konglomerát PPF Group Petra Kellnera pozře českou a slovenskou pobočku španělského telekomunikačního obra Telefónica. Za 65,9 procent Telefóniky Czech Republic a 100 procent Telefóniky Slovakia zaplatí 2,06 miliard eur, během následujících čtyř let připlatí 404 milionů. Španělé si jako odchodné ještě vezmou dividendu 260 milionů eur, zároveň si ponechají 4,9 procent českého operátora. PPF po ovládnutí firmy nabídne odkup akcií zbývajícím akcionářům. Pokusí se tedy stáhnout její akcie z pražské burzy.

Velké změny můžou očekávat zaměstnanci. Firemní kultura PPF a telekomunikační společnosti je naprosto odlišná. Současný personální stav bude významně krácen. Podle odhadu motejlek.com by cílově mohlo jít až o dva tisíce odchodů. Největší škrty se dotknou středního a vyššího managementu, v něž pracuje několik set lidí s měsíčním platem sto tisíc korun a výše. „Zaměstnavatel snů se stane normálním zaměstnavatelem pro ty nejschopnejsi“. Snižování nákladů se ale dotkne všech částí společnosti. Může jít až o 1,5 miliardy korun nad rámec škrtání, které naplánoval management. Jak se říká: „Na tomhle těle je pořád hodně tuku“.

Zprávu o dokončení obchodu včera poprvé přinesla agentura Bloomberg. Patrně došlo k úniku informací ze strany Goldman Sachs, která působila v pozici poradce španělské Telefóniky. PPF, jak je dobře známo, poradce nepoužívá.

Vstup nového vlastníka bude mít také zásadní vliv na aukci kmitočtů pro vysokorychlostní mobilní sítě LTE, kterou vypsal Český telekomunikační úřad. Pozice PPF je odlišná od současného vedení české Telefóniky. Může jít také o zahájení procesu řízené likvidace KKCG.
-mot-

Předcházející článek

Co bude s Explosií a proč její konkurence nakonec nežaluje ministerstvo financí

Následující článek

Akcionář ČEZ Michal Šnobr k auditu prodeje I & C Energo: Nesouhlas!