Pražská energetika bude nadělovat, J&T dostane 863,5 milionů

Příští středu proběhne valná hromada Pražské energetiky. Bude veselo, akcionáři si rozdělí téměř celý loňský konsolidovaný zisk. Půjde přesně o 2,101 miliardy korun. Ještě před rokem se zdálo, že Pražská energetika nebude schopná financovat připravované investice. V červnu 2008 proto akcionáři rozhodli, že nebudou vypláceny dividendy.

Když se na konci září podařilo z akcionářské struktury vytlačit ministerstvo práce a sociálních věcí, rozjely se dividendové orgie. Hned po týdnu bylo na investice zapomenuto, na dividendy byly okamžitě použity 2,399 miliardy. Během jednoho roku si tak akcionáři vyplatili 4,5 miliard korun.

O dělení kořisti rozhodla poslední schůze Rady hlavního města Prahy. K různým úkonům, vedoucím ve finále k výplatě dividendy, pověřila radního Radovana Šteinera. Ze 2,1 miliard připadne 863,5 milionů společnosti Honor Invest, která vlastní v Pražské energetice 41,1 procent a je zcela kontrolována slovenskou finanční skupinou J&T. V nejbližší době ale přejde pod nově vznikající Energetický a průmyslový holding (http://www.motejlek.com/energeticky-a-prumyslovy-holding-se-zrodi-v-cervnu). Za osm měsíců Pražská energetika vyplatila Honor Investu 1,85 miliardy.

Příští rok by mohly být dividendy podobné. Za letošní první čtvrtletí Pražská energetika vykázala konsolidovaný zisk po zdanění ve výši 745 milionů. Aktuální tržní kapitalizace společnosti se pohybuje kolem 26 miliard korun, na J&T připadá 10,7 miliard. Majoritních 57,88 procent vlastní Pražská energetika Holding, kterou z 51 procent ovládá hlavní město. Zbytek drží německá Energie Baden – Württemberg.

Pražská energetika je typickým příkladem dokonalého fungování opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Obě partaje si tady přihrávají zajímavé peníze. O tom ale zas někdy jindy.
-mot-

Předcházející článek

PPF vydělala 67 miliard Kč, bez transakce s Generali měla ztrátu 5,5 miliard

Následující článek

Soud souhlasí, Penta definitivně získává vytunelovanou drátovnu Drumet