Přicucnutí na Rosněfť nestačí, Gunvor byl předstižen Trafigurou

S ruským premiérem Putinem spojovaný Gunvor přišel o post třetího největšího světového nezávislého obchodníka s komoditami. Amsterdamská firma těží na přicucnutí k Rosněfti, největší ruské ropné společnosti. Jejím zásadním majetkem jsou aktiva bývalého Jukosu dnešního trestance Michaila Chodorkovského. Gunvor je klíčovým exportérem ropy, kterou vytěží Rosněfť.

Bezpochyby jde o jedinečný byznys, nicméně Gunvor tuto výhodu nijak zvlášť nerozvíjí. Svědčí o tom, že byl v roce 2010 předstižen rovněž amsterdamskou Trafigurou. Ta loni navýšila obrat o více než dvě třetiny na 79,2 miliard dolarů. Gunvor si polepšil pouze o 23 procent na 65 miliard USD.

Trafigura obchoduje s ropou a především s neželeznými kovy, v nichž zaujímá druhé místo na světě. V prosinci 2010 Trafigura výrazně pronikla mezi ruské oligarchy. Za 3,5 miliard dolarů koupila osm procent těžebního kolosu Norilsk Nickel.

Více informací o nové světové trojce v obchodu s komodatami se lze dozvědět například při zadání slov Trafigura scandal na www.google.com.
-mot-

Předcházející článek

Penta a spol. se přepočítali, Komárek odmítl pokus o proplacení jeho pohledávky za Sazkou

Následující článek

Komoditní titáni Vitol a Glencore loni dohromady utržily 340 miliard dolarů