Private equity firmy, motor globálních akvizic posledních let, se těžce zadrhly

Sektor private equity společností prožívá mimořádně krušné časy. Důvěra investorů postupně mizí a nákupní aktivita skupin jako jsou Kohlberg Kravis Roberts, Carlyle Group, Blackstone Group, Bain Capital, Cerberus, Apollo Management nebo Texas Pacific Group se blíží bodu nula. Mizérii odvětví nejlépe vystihuje skupina Blackstone Group. Legendární podnik známý desetimiliardovými akvizicemi v černu 2007 vstoupil na newyorskou burzu. Upisovací kurs činil 31 dolarů, nyní se jedna akcie prodává pod hranicí šesti USD.

Private equity skupiny letos uskutečnily převzetí za pouhých 189 miliard dolarů, v roce 2007 bylo číslo o téměř 500 miliard USD vyšší. Největší letošní akvizicí bylo převzetí Weather Channelu. Bain Capital a Blackstone Group zaplatily 3,5 miliard dolarů. V roce 2007 by se tento obchod nedostal mezi dvacítku největších.

Desetimiliardové nákupy z let minulých jsou už jen vzpomínkou. Příští rok by dokonce mohl být ještě mnohem horší než ten letošní. Některým velkým jménům dokonce hrozí zánik, případně budou muset odepsat miliardy dolarů. V minulých letech to byly právě private equity společnosti, které vyhnaly cenu podniků do nepochopitelných výšin. Nyní nastává období druhého extrému.

-mot-

Autor je akcionář společnosti Blackstone Group.

Předcházející článek

Slovenská Markíza začala mohutně napájet pokladnu české Novy, letos už jí poslala 606 milionů

Následující článek

Kreml utahuje šrouby a vytláčí oligarchy. V příštím roce zřejmě ovládne většinu klíčových podniků v Rusku