Kreml utahuje šrouby a vytláčí oligarchy. V příštím roce zřejmě ovládne většinu klíčových podniků v Rusku

Akcionáři největší ruské těžařské firmy Norilsk Nickel zvolili nového předsedu správní rady. Oligarchu Vladimira Potanina střídá Alexander Vološin, někdejší šéf prezidentské administrativy (1999-2003). Výkonným ředitelem Norilsku, který je světovou jedničkou v těžbě niklu a paladia a je silný také v platině a dalších drahých kovech, je už Vladimír Stržalkovskij, bývalý důstojník KGB. Firmu dosud majoritně vlastní oligarchové Potanin a Oleg Děripaska. Jejich podíly ale momentálně kontroluje stát, který proti nim oběma magnátům půjčil miliardy dolarů. Děripaska zastavil 25 %, proti nimž dostal půjčku ve výši 4,5 miliard USD. Potanin si pak půjčil přes tři miliardy dolarů od státní banky VTB Group. Zastavil kolem dvaceti procent.

Norilsk Nickel měl ještě na jaře letošního roku tržní hodnotu kolem 60 miliard USD, nyní se propadl na 12 miliard. Kapitalizace zkolabovala po pádu cen jím těžených surovin. Do podobných problémů se dostaly i další ruské strategické podniky. Kreml (Putin + Medvěděv) například plánuje převzetí kontroly nad společnostmi Apatit, Uralkali a Silvinit. První z nich je ruskou jedničkou v produkci hnojiv, další dvě jsou lídry v těžbě potaše. Za posledního půlroku se jejich hodota propadla o desítky miliard. Majitelé-oligarchové se proto dostaly do úzkých a natahují ruce ke státu.

Pozice Kremlu je nyní unikátní. Může převzít kontrolu nad majetkem, který byl rozkraden v dobách vládnutí slabého prezidenta a alkoholika Borise Jelcina. Pokud Kreml firmy nepřevezme, podíly propadnou do rukou západních bank, které podníkům napůjčovaly desítky miliard dolarů. Oligarchové nyní nejsou schopni půjčky splácet.

Kreml už sestavil seznam 295 strategických podniků, jimž bude hozeno záchranné lano ve formě záruk a úvěrů. Firmy tedy nepadnou (alespoň prozatím), ale dostanou se pod kontrolu státu. Oligarchové budou postupně ztrácet pozice v ruské ekonomice. Nakonec jim zůstanou jen Karlovy Vary, konta, jachty a domy v zahraničí.

-mot-

Předcházející článek

Private equity firmy, motor globálních akvizic posledních let, se těžce zadrhly

Následující článek

Škodě Auto se hroutí prodeje na klíčových trzích. Šéf atutomobilky Jung označil plány na příští roky za nereálné