Miliardy těch druhých. S Janouškem propojený bývalý Mladý svět je v insolvenci

Společnost Print Media, v minulosti známá jako Mladý svět (skutečně šlo o známý časopis), neplatí svoje závazky. Bohemia Print, za níž stojí slovenští miliardáři Juraj Kamarás a Ladislav Krajňák, podala návrh na zahájení insolvenčního řízení. Městský soud vyhověl a dnes insolvenční řízení skutečně zahájil. Bohemia Printu firma dluží přes 15 milionů, téměř 12 milionů společnosti Intervex Plus, více než třemi miliony je postižena Černický & Krámek Repro.

Členem představenstva Print Media je Roman Janoušek, jemuž loni švýcarská policie obstavila účty, kde měl v přepočtu více než 220 milionů korun. Informaci loni v prosinci přinesl jako první reportér Jan Hrbáček na vlnách Rádia Česko. Podle věrohodných informací webu motejlek.com Švýcaři našli dalších zhruba 100 milionů franků, k nimž má Janoušek přístup. V přepočtu jde o necelých 1,7 miliardy korun. Švýcarské orgány šikulu podezřívají z praní špinavých peněz.

Veškeré Janouškovo podnikání od jeho narození před 41 lety nevyneslo ani zlomek zmíněných téměř dvou miliard korun. Je naprosto zřetelné, že jde o peníze, které získal „záhadně“ a řádně je nezdanil. Ještě závažnější je fakt, že nalezené peníze nepatří ani zdaleka pouze jemu. On byl pouze něco jako výběrčím. Proto lze Janouškovy miliardy také nazvat „miliardami těch druhých„. Janoušek se pohyboval velmi zdatně především na pražském magistrátě, na ministerstvu dopravy, případně ministerstvu zemědělství nebo v některých podnicích kontrolovaných státem.

Mnoha lidem bude v následujících měsících horko. Expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek například nedávno v Lidových novinách zmínil, že pražský primátor Pavel Bém může kandidovat do poslanecké sněmovny také proto, aby si zajistil imunitu. V této souvislosti je třeba zmínit, že Janoušek postavil do značné míry svůj záhadný „byznys“ právě na Bémovi.

Případ Janoušek dokonale a názorně ilustruje poměry, které vládnou v České republice. Stojí zato připomenout oblíbenou větu autora tohoto textu: Ekonomický banditismus, kleptokracie, boeskyismus a hrozivá korupce dáví Českou republiku. Stále více.

Mezi nejkřiklavější případy patří náhlé zbohatnutí Stanislava Grosse, podplacené arbitráže, snahy exministra Gandaloviče nalít ze státního stovky milionů svým známým, dárek Martina Ulčáka exposlanci Krausovi, Řebíčkovo vykrmení Viamontu a následné inkaso stovek milionů, Topolánkův prodej bezcenných akcií za miliony, Topolánův Dalík (nebo Dalíkův Topolánek), Sobotkův prodej státního podílu v OKD, divoká privatizace Mostecké uhelné a s ní spojené loňské obstavení 700 milionů franků ve Švýcarsku, dlouholeté dění na pražském magistrátě, moderní formy upírství. Pokračovat by se dalo ještě hodně dlouho.
-mot-

Předcházející článek

Soudce smetl další absurdní žalobu Karla Komárka prostředního

Následující článek

Slavia vykázala nejvyšší zisk v historii českého fotbalu